Diyet

Chia Tohumu Zayıflatır mı?

İnsan sağlığı üzerinde birçok faydası bulunan Chia tohumunu günde 1-2 yemek kaşığı tüketerek zayıflamanız mümkündür.

Son zamanların popüler yiyeceklerinden biri olan ve diyet listelerine hızla giren Chia oldukça sağlıklı ve besleyici bir gıdadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve besleyici gıdalardan biri olan Chia, vücuttan iltihabı temizler. Birçok faydası bulunan Chia tohumu, en çok zayıflatıcı etkisi ile bilinmektedir. Birçok ünlünün diyet listesinde bulunan Chia hakkında birçok olumlu yorum yapılmıştır.

Chia Tohumunun Zayıflamaya Etkisi

Chia tohumu sıvı ile temas ettiği zaman 9-12 kat büyüyüp sıvıyı içerisine hapsetme kapasitesine sahiptir. Bundan dolayı tokluk hissi vermektedir. Verdiği tokluk hissi sayesinde az yemenize ve daha geç acıkmanıza neden olmaktadır. Bu sayede daha az yiyerek ve açılmadan kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Chia tohumunun doğrudan olmasa da dolaylı olarak kilo verdirmektedir.

Chia tohumunun zayıflatıcı etkisi ile beraber, omega 3 içerdiği, kalsiyum yönünden zengin olduğu ve lif içeriği yönüyle de zengindir. Kaliteli besin içeriği sayesinde diyet listelerinde hızlı bir şekilde yer almıştır. Chia tohumunu birkaç şekilde tüketmeniz mümkündür. Genel olarak yoğurda eklenerek tüketilen Chia tohumu, meyvelerle birlikte, salatalarda ve diğer yemeklere de eklenerek tüketilebilir.

Chia Tohumunun Kalorisi Yüksek mi?

Chia tohumu ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri, Chia tohumu kalorisidir. Chia tohumunun kalorisine baktığımızda; 1 yemek kaşığı Chia tohumu 139 kaloridir. Yoğun lif bulunduran Chia günlük lif ihtiyacının yaklaşık %40’ını karşılamaktadır. Aynı zamanda kalsiyum açısından da zengin olan Chia, günlük kalsiyum ihtiyacınızı da karşılayacaktır.

Birçok yerde kullanabileceğiniz Chia, kahvaltılık omletlerde, gevreklerde, meyve sularında, sebze sularında, süt ve yoğurt ile karıştırılarak ve puding yaparak kullanabilirsiniz. Günlük olarak 2 yemek kaşığı Chia tohumunu geçmeden tüketmeniz faydalı olacaktır. Birçok faydası bulunan Chia tohumunu tüketerek kısa bir sürede zayıflamanız mümkündür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu