Sağlık

Cildin Erken Yaşlanmasına Neden Olan Etkenler

Cildin Erken Yaşlanmasına Neden Olan Etkenler Nelerdir? Yıllara meydan okuyabilmek adına cildin genç kalabilmesi son derece önemlidir. Ancak cildin erken yaşlanmasına neden olan bazı etkenler bulunmaktadır.

Cildin Erken Yaşlanmasına Neden Olan Etkenler Nelerdir? Hem doğa etkenleri hem de gıda tüketimine bağlı olarak gelişen etkenler cildin erkenden yaşlanmasına neden olmaktadır. Bu yaşlanmanın sonucunda ise kişi daha yaşlı görünüm ortaya çıkmaktadır. Sağlıksız beslenme ve zararlı alışkanlıklara bağlı olarak cilt yaşlanması hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Cildin erken yaşlanmasına neden olan etkenler listesini şu şekilde sıralayabilir;

Nem

Nem cildin daha sağlıklı olmasında önemli bir etkiye sahiptir. Hem esnek hem de sağlıklı bir cilt için düzenli nemlendirme gerekmektedir. Cilt temizliğinden sonra mutlaka nemlendirme yapılmalıdır.

Stres

Fiziksel etkenlere bağlı olarak gerçekleşen cilt yaşlanması oluşurken psikolojik etkenler arasında yer alan stres de cildin hızlı bir şekilde yaşlanması ile sonuçlanmaktadır. Stresten uzak durmak bu noktada çok önemli bir yere sahiptir.

Güneş

Özellikle yaz aylarında uzun süre güneşte kalma isteği son derece yanlış bir tercihtir. Vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamada güneş son derece etkili olsa da cilt için çok riskli olabilmektedir. Yalnızca yaz aylarında değil kış aylarında dahi güneşin zararlı etkilerinden kurtulmak için önlem alınması gerekir.

Su

Hayat kaynağı olan su cilt için büyük öneme sahiptir. Cildi besleyen kaynakların başında su bulunduğu için düzenli ve yeteri miktarda su tüketimi her yönü ile önemli etkenlerdendir.

Uyku

Vücudun dinlenebilmesi ve kendini yenileyebilmesi için düzenli uykunun rolü oldukça fazladır. Düzensiz uykuya sahip olan insanlar erken yaşlanma ile karşı karşıya kalmaktadır. Aynı zamanda sürekli olarak aynı pozisyonda uyumakta cildin hızlı bir şekilde yaşlanmasına neden olmaktadır.

Sigara

İç organlara zararının yanı sıra cilt üzerinde ki zararlı etkileri de oldukça fazla olan sigara uzak durulması gereken zararlı etkenler arasında yer almaktadır. Cildin hızlı bir şekilde yaşlanmasına neden olmasında her duman çekiş de etkisi artmaktadır.

Makyaj

Makyaj yapan kadınların en büyük sıkıntılarından bir tanesi de makyajın temizlenmesidir. Özellikle makyajlı uyumak çok büyük sorunlara neden olmaktadır. Cildin rahat bir şekilde hava alması gereken saatlerde makyaj olan cilt hava almayı engellemektedir. Bu durum da erken yaşlanma etkenleri arasında yer almaktadır.

Alkol

Alkolün vücuda verdiği ciddi zararların yanı sıra cilde de çok büyük zararları bulunmaktadır. Alkol tüketiminden sonra şişen cilt alkol etkisi sona ermesi ile birlikte inmektedir. Sürekli olarak cilt şişmesi ve inmesi olayı gerçekleşmesi ciltte kırışıklara neden olmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu