Sağlık

Diyabete Neden Olan 10 Etken

Bir diğer ismi Diyabet olan şeker hastalığı kanda şeker değerlerinin yüksek çıkması ile bu ismi almıştır. Hastalık ömür boyu süren kronik bir hastalıktır. Pankreas tarafından üretilen insülin adlı hormon vücuttaki şekerin dengesini sağlar. Şeker hastalarında bu dengenin sağlanamıyor olması şeker hastalığına sebep olur. Türkiye’de yaklaşık 7 milyon şeker hastası bulunduğu bilinmektedir.

Fazla Kilo Şeker Hastalığına Yol Açıyor

Diyabetin baş düşmanı olarak fazla kilolar bilinir. Çünkü vücutta fazla yağın birikmesi sonucu yağlardan salınan bazı kimyasallar ve hormonlar metabolizmayı olumsuz etkilemekte. Diyabet riskini ortadan kaldırmak istiyorsanız fazla kilolarınız varsa öncelikle fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız.

Hareket Etmeyi İhmal Etmeyin

İşleyen demir pas tutmaz demiş büyükler. Günümüzün getirdiği kötü alışkanlık ise hareketsizlik. Düzenli egzersiz yaparak sağlığınızı tehlikelerden koruyabilirsiniz.

Besinlere Dikkat

Hazır gıda tüketimi giderek artıyor ve içerisinde ne olduğu bilinmeyen katkı maddeli ürünler obeziteye sebep olabiliyor. Yanlış beslenme sonucu kilo alma problemi ortaya çıkabiliyor. Yenilen besinlerin içeriğine dikkat ederek diyabet riskinin önüne geçebilirsiniz. Karbonhidrat ve fazla yağlı besinlerden de aşırıya kaçmadan tüketmekte fayda var.

Hazır gıdalar, hareketsizlik ve fazla kilo diyabetin üzerinde yüksek derecede etkilidir.  Bunlarla beraber bazı hastalıklar (hipertiroidi, hipertansiyon, kan yağlarının yüksekliği) diyabeti tetikleyebilir. Kronik stres yaşayan bireylerde de diyabet görülme olasılığı vardır. Stres hormonlarının vücutta insülin direnci artırıldığı uzmanlar tarafından söylenilenler arasında. Kentleşmenin de diyabeti tetiklediği söylenebilir. Köyden kente göç kişileri doğal yaşamdan uzaklaştırdığı gibi hareketsizleştirdi. Hareketsiz kalmak ise sağlığı olumsuz etkiliyor. Ayrıca diyabetin genetik olma olasılığı da var. Özellikle ailede obezite, kalp damar hastalığı, diyabet gibi rahatsızlığı bulunan bireylerin daha dikkatli olması gerekmekte. Bununla birlikte sık gebelik de de diyabetin ortaya çıkması muhtemel. Gebelikte değişen hormon dengesi diyabete yatkınlığı artırıyor.

Aşağıda bir kez daha diyabete sebep olan on faktöre değinelim.

  1. Hareketsizlik
  2. Fazla kilo / obezite
  3. Sık Gebelik
  4. Hazır Gıda
  5. Kullanılan Bazı İlaçlar
  6. Kronik Stres
  7. Kentleşme
  8. Sporsuz Yaşam
  9. Bazı Hastalıklar
  10. Genetik Yatkınlık
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu