Sağlık

Ense Kökünde Ağrı

Günümüzde ense kökü ağrısı, kök üzerinde meydana gelen bir problemdir. Genel olarak boyun fıtığının ense kökü ağrısına neden olduğu düşünülmektedir. Ancak bu yanlış bir düşüncedir. Bunun nedeni boyun fıtığı genel olarak his ve kontrol kayıplarına neden oluyorken, aynı zamanda kollarda ağrıya yol açabilmektedir.

Ense kökü üzerinde ortaya çıkan ağrının başlıca nedenleri arasında eklem, kas ve doku problemleri gözükmektedir. Genel olarak ense kökü üzerinde ortaya çıkan ağrı ensede yer alan kasların, omurilik eklem bölgelerinin ya da dokuların zarar görmesi sırasında ense kökünde ağrılar meydana gelmektedir.

İnsanın aniden kontrolsüz olarak başını çevirmesinde de ağrılar hissedilebilir. Ense kökünde ağrının nedenleri arasında da duruş bozuklukları da bulunmaktadır. Genel olarak bilgisayar başında hareket etmeden oturan insanların ense köklerinde ağrılar meydana gelebilmektedir.

Tedavi Yöntemleri

Ense kökü ağrılarında fizik tedavi önemli bir yer kaplamaktadır. Genel olarak ensede yer alan kasları açılması adına kendinizi zorlamadan başınızı sağ, sol ve aşağıya olacak şekilde hafifçe esnetmelisiniz. Bununla beraber çok hafif hareketler kullanarak baş bölümünü yavaşça sağa ve sola çevirebilirsiniz. Bununla beraber sırt, kol ve göğüs kaslarını daha iyi bir şekilde esnetmek hem de güçlendirmek için uygulanacak olan hareketler ense kökü üzerinde ortaya çıkan ağrıların hafiflemesinde yardımcı olabilmektedir.

Yapılacak olan egzersiz hareketleri dışında kas gevşetici ürünler ve reçetesiz ağrı kesici ilaçlarda kullanılmaktadır. Ense kökü etrafında yapılacak olan sıcak ve soğuk kompres ağrıların hafiflemesini sağlamaktadır. Bununla beraber çok kuvvet vermeye gerek kalmadan hafif şekilde ense köküne yapılan masajlar ağrıyı hafif hale getirirken kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamaktadır. Özellikle bilgisayar başında oturan insanlar oturuş pozisyonuna çok dikkat etmesi gerekir. Bununla beraber yürürken sırtınızın duruşu uygun pozisyonda tutmanız önerilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu