Teknoloji

Ev Otomasyonu Ve Dijital Asistan ECHO

Ev Otomasyonu Ve Dijital Asistan ECHO

 

Dünya alış veriş devi Amazon, kendi kullanıcıları için asistan özelliği olan Echo’yu tasarlayıp üreterek kullanıcılarının beğenisine sundu. Echo; aslında dijital bir asistan olarak tanımlanabilir ancak sizin  için evinizde eksilen her ihtiyacı belirleyerek bitimine yakın sipariş vererek alış veriş işlemlerinizi siz takip etmeden yapabilen akıllı elektronik cihazdır. Bu cihaz aynı zamanda kablosuz akıllı hoparlör olarak da kullanılabildiğinden çok fonksiyonel  bir ev otomasyon cihazıdır. Echo, günümüzde  Apple Siri, Google Now, Microsoft Cortana benzeri  kişisel bir asistan ve akıllı bir hoparlördür.  Echo, içinde barındırdığı hassas mikrofonları ile evin içinde uzak mesafelerden sesleri ve tonları algılayarak size cevap verebiliyor.

Amazon, Echo içindeki dijital asistan için;  Mısır’da bulunan büyük Alexandria Governorate  bölgesinin İskenderiye Kütüphanesine saygı içersin diye  Alexa adını vermiştir. Echo’ ya Alexa komutu ile istediğinizi sorabiliyor ve cevap alabaliyorsunuz. Aynı zamanda bir hoparlör lan Echo; bluetooth teknolojisi sayesinde evin diğer bölümlerinde bulunan hoparlörler ile bağlantı kurarak ses iletimi yapabiliyor, diğer hoparlarlörü aktif hale getirebiliyor. Echo’nun, Fire, İos, Android, ve Os yazılım sistemlerine uygun olarak çalışan  uygulamalarının bulunması kısa zamanda yaygınlaşacağını ve hayatımızı kolaylaştıracağına işarettir.

ECHO; 25 cm yüksekliğinde ve 10 cm çapında silindir şeklinde tasarlanmış bluetooth ve wifi teknolojisi ile çalışan dijital sistemdir.  Gün içinde Echo’ ya istediğiniz güncel soruları sorabilir ve wifi bağlantısı sayesinde sorduğunuz soruların cevaplarını internet ortamında arayarak size cevap alabilirsiniz. Ayrıca bluetooth ve wifi ile iletişim kurduğu küçük noktaları ile; kullandığınız çamaşır ilacı, tuvalet kağıdı,, yemeklik yağ,  un, tuz, şeker gibi  ihtiyaçlarınız için belirlediğiniz kritik seviyelerin altına düşmesi durumunda Echo ile bağlantı kurarak ihtiyaç listesini oluşturup sizin adınıza Amazon.com dan sipariş vererek adınıza tanımlı kredi kartınızla ödeme yapabilmektedir. Bu özellikleri ile ev ihtiyaçlarını düşünmenizi ve bu ihtiyaçların tedarik edilmesi  için alış veriş merkezlerine gitmenize gerek kalmadan ve uğraşmadan ihtiyaçlarınız karşılanmış olur.

 ECHO, ev otomasyonları için üretilen ve kullanılmaya başlanılan ilk elektronik cihaz olma özellliğini taşımaktadır. Günümüzde ev otomasyonlarının gelişiminin çok yavaş olduğunu düşünürsek Echoözellikleri ile ev otomasyonu teknolojisinin önünü açmıştır. Amazon Echo, bu özellikleri ile insan hayatına ve ev otomasyon sistemlerine yerleşecek ve gelişen teknoloji ile siz evde olmadığınızda dahi iletişim kurarak istediğiniz fast food ürünleri sipariş ederek evinize gelmesini sağlayacaktır. Amazon Echo ar – gesini bu yönde geliştirmek için çalışmalara başlamıştır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu