Gebelik

Gebelik ve Gebe Takibi

Sağlıklı bir gebelik süresi 40 haftadır. Süreç 3 aşamalı olarak anne ve bebek açısından değerlendirilir. Hafta hafta gebelik süresince tüm aşamalar kontrol altına alınır. Anne ve bebeğin sağlığı bu süreçte takip edilir.

Gebelik ve Gebe Takibi
Gebelik ve Gebe Takibi

Gebelik ve Gebe Takibi ile Sağlıklı Bir Bebek

İlk aşamada annede sıkça kusma, halsizlik, mide yanmaları, bedenlerinde şişlik durumu ve kasık ağrıları görülür. Bebek ise henüz kese içerisinde ve embriyo halindedir. Bebek gelişimi için anneye folik asit takviyesi yapılır. Hafta hafta gebelik ile bebeğin ve annenin gelişim süreci yakından takip edilir. İlk aşama döneminde anne adayı ağır işlerden ve uzun yolculuklardan kaçınması gereklidir.

İkinci aşama 12 ve 28. Haftalık sürecini kapsar. Bebek artık bir cilde sahip olduğu gibi tüylenme belirtileri de görülür. Bebeğin hareketleri anne tarafından hissedilmeye başlar. Annenin karnı iyice büyür. Annenin cildinde ve meme ucunda koyulaşmalar başlar. Doktor kontrolünde anne ve bebeğin sağlığı için testler yapılır. Annenin şekeri bu dönemde önemlidir.

Gebelik ve Gebe Takibi
Gebelik ve Gebe Takibi

Son aşama 28. ve 40, haftalardır. Bebeğin şekli belirir ve tırnakları oluşur. Akciğer gelişimi bu süreçte tamamlanır. Bebek büyüdükçe annenin karnında bir basınç oluşmaya başlar. Anne adayında belirli kasılmalar görülür. Anne yatış pozisyonlarına dikkat etmeli ve sırt üstü yatmamalıdır. Anneye önerilen yatış pozu sol yandır. Gebeliğin rahat ve huzurlu geçmesi için besinlerinizi mümkün olduğunca dikkatli almalısınız. Yağlı yiyeceklerden uzak durmalı ve hafif spor yapmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu