Gebelik

Gebelikte İki Kişilik Beslenmeyin

Gebelik döneminin en önemli ve dikkat edilmesi gerekilen maddelerinden birisi doğru beslenmedir. Anne adayının aldığı her besini bebeğiyle paylaşması daha dikkatli olmasını gerekmektedir. Bu nedenle anne adaylarına önerimiz kesinlikle gebelikte iki kişilik beslenmeyin olacaktır. Bebeğin daha sağlıklı olacağını düşünerek yediğiniz her fazla besin size ve bebeğinize yük olacaktır.

Anne Adayının Maksimum Kaç Kilo Alması Gerekmektedir?

Normal hayatınızdan daha farklı bir beslenme alışkanlığına sahip olmanız gereken gebelik döneminde en önemli kural iki kişilik beslenmemenizdir. Bunun yanı sıra aşırı yağlı, tuzlu ve şekerli yiyecekleri hayatınızdan çıkarmanız gereken gebelik döneminde günlük alacağınız 200 kalori size ve bebeğinize yetecektir. Normal diyet listelerinde uygulandığı gibi gebelik beslenme programında da 3 ana 3 ara öğün olmalıdır.

Normal bir kiloya sahip anne adaylarının 9-13 kilo alması normalken bu durum şişman anne adaylarında maksimum 9, zayıf anne adaylarında ise 18 kiloya kadar tolere edilmektedir.

Gebelikte Tüketilmesi Gereken Besinler

Hamileliğin istediğiniz herşeyi doyasıya yemeniz demek anlamına gelmediğini bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle hem kendiniz hem de bebeğiniz için daha dikkatli ve düzenli beslenmelisiniz. Kalsiyum, demir, protein, folik asit içeren gıdalar tüketmeniz gerekmektedir. Her gün ihtiyacınız olan 1000 mg kalsiyumu süt ve süt ürünlerinden alabileceğiniz gibi kara lâhana, portakal ve brokoliden alarak da kemik sağlığınızı güçlendirebilirsiniz.

Birçok hastalığı önleyecek demiri ise yeşillik, et ürünleri ve tam tahıllı gıdalardan alabilirsiniz. Ancak yeterince demir tüketemiyorsanız, demir takviyesi almayı unutmayınız. Günlük 100gram almanız gereken bir diğer besin kaynağı ise proteindir. Sizin sağlığınız kadar bebeğin gelişimi konusunda da büyük bir rol oynayan proteini kuruyemişlerden ve et ürünlerinden alabilirsiniz.

B grubu vitamini olarak bilinen folik asidi ise yeşil sebzeler, portakal, kavun ve çilekten alabilir ve iki kişilik yemeden sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra bol bol su tüketmeniz gerektiğini unutmayınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu