Gebelik

Gebelikte Kilo Dengesi Bebek Sağlığı İçin Önemli

Gebelik döneminde kilo dengesi bebeğin sağlığına etki eder. Gebelik öncesinde, hamile kalmayı düşünen anne adaylarının mutlaka doktor kontrolü yapması gerekir. Bu sayede de sorunsuz bir gebelik dönemi de ortaya çıkar.

Gebelik öncesinde annenin aşırı kilolu ya da aşırı zayıf olması bir sorundur. Anne adayının öncelikle kendi sağlık ölçütlerine dikkat etmesi gerekir. Çünkü aşırı kiloya sahip kadınlarda bir süre sonra şeker ya da tansiyon hastalığı oluşabilir. Bu durum da bebeğin sağlığına olumsuz bir etki sunar.

Aşır kilolu olma gibi, aşırı zayıflıkta hamilelikte istenmeyen bir durumdur. Kadınların fazla zayıf olması, anne karnında bebeğin gelişimini de olumsuz etkiler. Bu nedenle de anne adayının hamile kalmadan önce mutlaka doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Vücudunda eksik vitamin ve mineral takviyesi zamanında yapılarak; hamilelik döneminde sorunsuz bir gelim yaşaması sağlanır.

Gebelikte Kiloya Dikkat

Hamilelik döneminde anne adayının kilosu, vücudundaki vitamin dengesini de etkiler. Çünkü gebelik dönemi bebeğin anne aracılığı ile beslendiği bir dönemdir. Bu da annenin vitaminsiz kalmasının hem kendi açısından hem de bebeği açısında sorunlar oluşturmasına neden olur.

Eksik vitamin ve mineraller, anne adaylarına sonradan takviye edilir. Ancak bu durum da anne adayının hızlı kilo almasını tetikler. Bu nedenle de öncelikle annenin doğru beslenme ile bu vitamin ve minerallere ulaşması sağlanır. Ancak istenilen seviyeye gelmiyorsa; bu durumda mutlaka ilaç kontrolüne ihtiyaç vardır.

Gebelikte Vitamin Takviyesi

Gebelik döneminde kilolar nedeni ile yeterince vitamin depolamayan anne adaylarına, vitamin takviyesi gerçekleşir. Bu sayede anne olması gereken kiloya ulaşarak hem kendi sağlığını hem de bebeğinin sağlığını korumuş olur. Gebelikte kilo dengesi bu nedenle de en fazla dikkat edilmesi gereken durumdur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu