Gebelik

Doğumdan Sonra Vajina Genişlemesi

 

Kadınlarda doğum sırasında aşırı gerilen kasların, özellikle pelvis kısmındaki taban kaslarının doğum sonrasında gevşemesi gayet normaldir.

Bir miktar egzersiz ile bu deformasyonun düzelmesine yardım edebilirsiniz. Bu egzersizler Kegel egzersizleri olarak bilinir ve düzenli yapıldığında vagina, anüs ve üretra çevresindeki kasların kendisini toparlamasını sağlar.

Fazla Doğumun Etkileri

Bu kaslar idrar yapmayı başlatan ve durduran kas grubudur. Fakat idrar yaparken denemeyin, doktorlar enfeksiyona neden olabileceğini söylüyorlar. Dinlenirken bu bölgedeki kaslarınızı örneğin günde üç defa, 15 – 20 kere üzerinden, 3 saniye kadar kasın ve bırakın, zamanla güçlenmeyi sağlayacaksınız. Fazla sayıdaki doğumun perine kasları denen bu gruptaki kaslarda yarattığı tahribat da fazla olacaktır. Bu çeşit durumlarda idrar kaçırılması da sık görülür.

Doğum sırasında yaşanan bu kas gerilmeleri sadece idrar yapmayı etkilemez, dışkılamada güçlük, idrar yolu enfeksiyonları ve giderek rahim sarkması olarak bilinen olayları da tetikleyebilir.

En Yaygın Soru Cinsel Hayatı Nasıl Etkileyeceğidir

Fakat doğumdan sonra vagina genişlemesi gibi bir konuda en çok merak edilen husus cinsel hayat üzerindeki etkileri olmaktadır. Yaşanan kas genişlemesi eşler arasında cinsel huzursuzluğa neden olabilir. Haz alma duygusu her iki taraf için de azalacaktır. Bütün uzmanlar ortalama altı hafta sonra cinsel ilişkilerin yeniden başlayabileceğini belirtmektedirler. Bu arada söz konusu perine kaslarını çalıştıran egzersizlerin yapılması öğütleniyor. Böylece cinsel yaşamdan öte öncelikle kadınların sonradan idrar kaçırma gibi bir sorun yaşamaları önlenecektir.

Perinoplasti Nedir?

Normal doğumdan sonra vagina eski haline ne zaman gelir sorusu doğum sırasında kas yırtılması yaşanmışsa daha ciddi boyuta gelir. Bu durumda perinoplasti operasyonu adıyla tanımlanan doğum sonu yırtıklarının ve dikiş izlerinin onarımı işlemleri söz konusu olacaktır. Operasyon perine kaslarının toparlanması işlemidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu