Gebelik

Hamile Kadınların Kaçınması Gereken Gıdalar Nelerdir?

Hamile Kadınların Kaçınması Gereken Gıdalar Nelerdir? İnsanlar beslenmesinde dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Burada özellikle hamile kadınların kaçınması gereken gıdalar açısından birden çok faktöre dikkat etmek gerekmektedir.

Hamile kadınların kaçınması gereken gıdalar bakımından birden fazla gıda bulunmaktadır. Bu gıdalar tüketim açısından birçok açıdan insanlara katkı sağlar. Özellikle beslenme açısından dikkat edilmesi gerekenler açısıdan hamile kadınları kaçınmanız gereken gıdalara da dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bizde bu durum açısından hamile kadınların kaçınması gereken gıdaları ele aldık siz de burada yer alan gıdaları hamilelik süresi boyunca tüketmekten kaçınarak hem kendi hem de bebeğinizin sağlı için büyük bir yol kat etmiş olursunuz. Aynı zamanda hamilelik süresi boyunca daha sağlıklı bir hale kavuşursunuz.

Civa Düzeyi Yüksek Balıklara Hamilelikte Dikkat Edilmelidir

Balık içerdiği çinko bakımından yüksek bir besindir. Fakat bazı balık türleri vardır ki bu türler yemek açısından hamilelik dönemini büyük zarara uğratır. Bu nedenle bu dönemde çinko değeri çok yüksek balıkları yememeye özen göstermelisiniz. Bu balıklar özellikle ton balığı, kral uskumru gibi kolay bulunabilen balıklar olmanın yanı sıra hamilelik döneminde pek nadir bulabileceğiniz balık türleri kılıç balığı, köpek balığı gibi balıkların da tüketimine mutlaka dikkat edilmesi gerekir.

Az Pişmiş veya Çiğ Balık Tüketimine Dikkat

Yukarda ki durumun yanı sıra aynı zamanda bu dönemde az pişmiş ya da çiğ balık tüketimine de dikkat etmelisiniz. Yani ton balığı tüketimi fazla olmamalıdır. Çoğu kişi omega üç kaynağı olarak ton balığı tüketimini savunur. Fakat hamilelik döneminde ton balığı tüketimi hem içerdiği bol yağ nedeniyle hem de içerdiği gliserin miktarı sonucunda tüketilmesi büyük bir zarara yol açmaktadır. Yani bu dönemde ton balığı tüketimine de mutlaka dikkat etmelisiniz.

Az Pişmiş, Çiğ ve İşlenmiş Etin Hamilelikte Tüketimi

Bunun yanı sıra aynı zamanda hamilelik döneminde az pişmiş ya da işlenmiş etlerin tüketimi de içerdikleri yüksek oranlı parazitler nedeni ile de tercih edilmemektedir. Yani bu dönemde işlenmiş olan salam sosis sucuk gibi etlerin tüketimi anne ve bebek sağlığı açısından riskler doğurur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu