Gebelik

Hamilelikle İlgili Doğru Bilinen 10 Yanlış

İnsanlar hamilelikle ilgili bilinen doğrular konusunda kimi zaman yanılırlar. Şimdiye kadar gebelik dönemi ile ilgili olarak inanılan pek çok doğru bilgi ise aslında yanlıştır. Bu yanlışlıklar da hamileleri strese sokmaktadır.

1.Hamile İstediğini Yiyebilir

Gebelik döneminde kadınların iki canlı olduğu için istediklerini yiyebilme hakları olduğuna inanılır. Bu son derece yanlış bir inanıştır. Hamile her istediğini yiyemez. Sadece kendisi ve bebeği için sağlıklı yiyecekleri tüketmelidir.

2.Hamilelik Döneminde Seyahat Edilemez

Özellikle uçak yolculuğu yapmanın bebeklere zarar verebileceği hatta düşük tehlikesi taşıdığına inanılır. Hamilelik döneminde uçak yolculuğunun zararlı olup olmadığı doktor tarafından belirlenir. Eğer doktor izin verirse; hamilelerin de seyahat etmesinde hiçbir sorun oluşmaz.

3.Hamilelikte Cinsel Hayat Bebeğe Zarar Verir

Anne adayları genellikle hamilelik süreci boyunca cinsel hayatını kısıtlar. Oysa cinsel hayat, bebeğe ya da anne adayına hiçbir zarar vermez. Doktorun kısıtladığı durumlar hariç, anne adayları cinsel ilişkilerine devam edebilir. Gebelikte cinsel hayat zararlı değildir.

4.Hamilelikte Diyet Yapılmaz

Anne adaylarının fazla kilo alması bebeğin iyi geliştiği inancını getirir. Ancak bu da doğru bilinen yanlışlar arasındadır. Anne adayı elbette sıkı bir diyet programı uygulayamaz. Ancak bazı yediklerine dikkat ederek de diyet yapabilir.

5.Bebeğin Saçı Varsa Anne Adayının Midesi Çok Bulanır

Anne karnındaki bebeğin çok saçının olması, anne adayının mide bulantılarını etkilemez. Hamilelikte yaşanan bulantılar tamamen gebeliğin genel etkisidir.

6.Erken Doğumda Bebek Mutlaka Zarar Görür

Erken doğumda bebeğin yaşaması düşük bir ihtimaldir algısı son derece yanlıştır. İlerleyen sağlık teknolojisi sayesinde erken doğumlardaki bebek ölümleri büyük ölçüde azalmıştır.

7.Hamilelikte Akciğer Filmi Çekilmemelidir

Akciğer filminin yaydığı radyasyon oranı son derece düşüktür. Bu nedenle de anne adayı için hiçbir sorun durumu oluşmaz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu