Sağlık

Kanserin Hiç Bilinmeyen Belirtileri

Çağımızın en önemli hastalıklarının başında kanser hastalığı gelir. Kanser hastalığı pek çok belirti ile kendisini belli eder. Ancak kimi zaman da çok da farkına varılmayan belirtiler söz konusudur. Bu belirtiler önceden fark edilirse hastalığın müdahalesi de erken yaşta olur.

Kanser hastalığı için erken teşhis oldukça önemlidir. İlerideki evrelerde kanser hastalığı ölümcül sonuçlar ortaya çıkarır. Erken teşhis sayesinde de kanserin tedavisi sağlanır. Bu nedenle de kanser ile ilgili ilk belirtileri bilmek gerekir. Bu belirtiler içerisinden birden fazlası ile karşılaşıldığında da hemen gerekli önlemlerin alınması için doktora başvurulmalıdır. Bu sayede de kanser hastalığı karşısında bir tedavi oluşturulur.

Boyun Şişmesi

Akciğer kanserinin en önemli belirtisi boyun ve yüz bölgesindeki şişliklerdir. Eğer kişi boyun ve yüz bölgesinde şişlikler ile karşı karşıya gelirse bu durum akciğer kanserinin habercisi olur. Ayrıca akciğer kanseri göğüs kısmında da bir şişlik oluşturabilir. Çünkü kalbe giden damarlara yapılan baskı bu bölgede şişliğe de neden olur.

Kemik Ağrısı

Kemik kanseri hastaları sıklıkla kemik ağrısı şikayeti ile bu hastalıktan haberdar olur. Hafif ya da ağır ağrı fark etmeden en ufak kemik ağrı şikayetlerinde bile doktora başvurmak gerekir. Ayrıca kemik kanserine yakalanan kişiler herhangi bir nesneyi kaldırırken bile bundan acı duyar.

Kilo Kaybı

Kanser türlerinin büyük çoğunluğunda kişiler kilo kaybı yaşar. Kişiler spor ya da diyet yapmadan da kilo kaybetmeye başladı ise bunun nedeni kanser hastalığı olabilir. Hemen gerekli testlerin yapılması için doktor kontrolüne ihtiyaç duyulur.

Yorgunluk ve Halsizlik

Sürekli bir yorgunluk halinin taşınması da kanser belirtileri arasında yerini alır. Kanser hastalığı nedenleri arasında yorgunluk ve halsizlik de bulunur. Kişilerin yaşadığı bu yorgunluk ve halsizlik artış gösterirse, mutlaka kanser şüphesi ile bir doktora başvurmak gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu