Gebelik

Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? Hamilelik bir beklenti ve heyecan zamanıdır. Bununla birlikte, aynı zamanda bir belirsizlik ve karışıklık zamanıdır. Hamilelik hakkında genellikle gereksiz endişe ve kaygıya yol açan birçok yanlış anlama vardır.

Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? Anne adayı alkol ve sigara almayı kesinlikle bırakması gerekir. Bunun için hamile kalmayı planladığınız zaman veya hamile kalmanız durumunda hemen bırakmak yerinde olur. Anne adayı hamile kalmadan önce veya hamileyken alkol almayı bırakırsa FASD önlenebilir.

Hamilelikte Doğru Bilinen Yanlışlar

Hamilelik hakkında gereksiz endişe ve kaygıya yol açabilecek birçok yanlış anlama olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu yanılgılarla başa çıkmanın en iyi yolu, doktorunuz veya diğer sağlık hizmeti sağlayıcınız gibi nitelikli kaynaklardan doğru bilgi almaktır. Hamilelik hem heyecan verici hem de korkutucu olabilen bir aşamadır. Aynı zamanda kendinizi arkadaşlarınızdan, ailenizden ve yabancılardan ne yapmanız ya da yapmamanız gerektiği konusunda tavsiye alacağınız bir zaman. Bilinen yanlışlar şunlardır:

– Vücudunuz enfeksiyona daha yatkın olduğu için hamilelik sırasında ekstra özen göstermeniz gerekir.

-Sabah bulantısına neden olabileceğinden hamilelik sırasında baharatlı yiyeceklerden kaçınmalısınız.

– Hamile kadınlar, bebekte doğum kusurlarına neden olabileceğinden alkol almaktan kaçınmalıdır.

– Hamile kadınlar kendilerini gergin ve endişeli hissettireceği için kafeinden uzak durmalıdır.

– Hamileler, bebeklerinin gelişimine zarar vereceği için fazla tuz tüketmemelidir.

-Gebelik 9 ay sürer: Yanlış, ortalama 10 ay sürer.

-Hamile kadınlar seksten kaçınmalıdır: Yanlış, cinsel aktivite hamilelik boyunca güvenlidir.

-Bir kadın ilk cinsel ilişkide hamile kalabilir: Yanlış, spermin vajinadan yumurtaya ulaşması 3 gün sürer.

– Birçok insan hamile kadınların belirli yiyecekleri yemesine izin verilmediğini düşünüyor. Ancak gerçek şu ki, hamile bir kadının ne yiyip ne yiyemeyeceği konusunda kesin bir kural yoktur. Hamile kadınlar genellikle taze meyve ve sebzeler, tam tahıllar, yağsız protein kaynakları, az yağlı süt ürünleri ve su dahil olmak üzere çok çeşitli sağlıklı yiyecekler yemelidir. Hamile kadınlar, fast food burgerleri veya kızarmış tavuk gibi yüksek yağlı yiyecekleri çok miktarda yemekten kaçınmalıdır veya yememeleri gerekir. Hamilelikte beslenme çok önemli yer tutar.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu