Teknoloji

İnsan Kanında İlk Defa Mikroplastik Tespit Edildi!

İnsan Kanında İlk Defa Mikroplastik Tespit Edildi! Hollandalı bilim insanları tarafından yapılan araştırmada, insanın kanında küçük ebatlarda plastik parçalar bulunduğu ortaya koyulmuştur. Amsterdam Özgür Üniversitesi bünyesinde görev yapan bilim insanları, bazı insanlar üstünde testlerin sonucunda çalışmaya katılan bu kişilerin kanında, yüzde yetmiş yedi oranında mikroplastik tespitinde bulunuldu. İnsan sağlığı açısından bu plastiklerin ne denli zararlı olduğu ise tam olarak bilinememektedir.

İnsan Kanında İlk Defa Mikroplastik Tespit Edildi! Prof. Dr. Marja Lamoree, bu araştırmayı gerçekleştiren bilim insanlarından biridir. İnsanın kanında bulunan bu küçük plastiklerin, başlı başına endişe verici bir hal olduğunu söylemektedir. Yapılan daha önceki araştırmalarda, insanlar yiyecek ya da su içme yolu ile minik plastik partikülleri yutabileceği, ayrıca bu partiküllerin de, insan plasentası yahut ta dışkısı içinde yer alabileceği tespitinde bulunulmuştu. Fakat mikroplastik olarak insanın kanında olmasının varlığını ise kanıtlamak oldukça zor görülmekteydi. Yapılan bu son çalışma ile insanın kanında plastiklerin de varlığı ortaya çıkarılmış olmaktadır.

Kanda Dolaşan Tehlikeli Plastik Parçacıklar

Bu son teknolojik araştırma ile alakalı yapılan haberlerde, ölçüm sonuçları üstünde herhangi bir etkiye sahip olmaması adına, araştırmaya başlamadan evvel özel cam ve çelikten imal edilen gereçler yaptırılmıştır. Ayrıca bu bilimsel teknolojik araştırma kapsamı içerisinde tam yirmi iki kişiye birtakım kan testleri uygulanmıştır. Denek olarak kullanılan kişiler arasında, tam on yedi kişinin kanının içerisinde mikro plastik bulunmuştur. Bunların da neredeyse yarısında, pet plastik çeşitleri çıkmıştır.

Kanda çıkan plastik parçaların bir kesimini plastik pet şişeler diğerlerini ise gıda ambalaj kaynaklı polistiren olduğu da tespit edilmektedir. Utrecht Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmada, insan kanında bulunan mikro plastiklerin insan hücreleri için oldukça zararlı olduğuna dair bulgular elde edilmiştir. Ancak, ne ölçüde insan vücuduna zarar vereceğine dair kapsamlı bir bilgi verilememektedir. Kan içerisinde bulunan mikro plastiklerin, organlar içinde yahut ta kılcal damarlarda sıkışma yapmama ihtimali olduğuna değinilmektedir. The Independent basın organına açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Dick Vethaak, kan içerisinde yer alan bu mikro plastik parçacıkların, kronik iltihaplanma gibi bazı sorunlara da neden olabileceğini ifade etmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu