Güzellik

Kesenin Cilt Bakımına Etkisi

Kesenin Cilt Bakımına Etkisi

Söz konusu cilt sağlığı ve bakımı olduğunda, ilk adım cildimizi ölü ve kalınlaşmış deriden arındırmak olmalıdır. Peeling adı verilen bu işlem ise en doğal yolu ile sağlıklı bir şekilde, kese yardımı ile yapılabilmektedir. Ayrıca kesenin cilt bakımına etkisi, tartışılmaz şekilde olumlu ve sağlıklıdır.

kesenin cilt bakımına etkisi

 

Söz konusu cilt sağlığı ve bakımı olduğunda, ilk adım cildimizi ölü ve kalınlaşmış deriden arındırmak olmalıdır. Peeling adı verilen bu işlem ise en doğal yolu ile sağlıklı bir şekilde, kese yardımı ile yapılabilmektedir. Ayrıca kesenin cilt bakımına etkisi, tartışılmaz şekilde olumlu ve sağlıklıdır.

Türk hamam kültüründe yüzyıllardır uygulanan kese, hem cildi ölü derilerden arındırarak temizler, hem de ovularak yapıldığı için kan dolaşımını düzenler. Bu sayede hücre yenilenmesi hızlanır ve arzu edilen pürüzsüz parlak bir cilde sahip olmak mümkün hale gelir.

Kese Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kese Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Peki, kese ne zaman yapılmalı? Uygun görülen sıklık haftada bir veya on günde birdir. Cildinizin tipine göre yağlı veya kuru, kese yapma sıklığını ayarlayabilirsiniz. Daha sık aralıklarla kese yapılması, cildinizin tahriş olmasına ve kurumasına sebep olabilir. Ayrıca yüzünüze ve hassas bölgelere kese yaparken, daha yumuşak ve bastırmadan uygulamak doğru olacaktır. Daha sonra cildimizi uygun bir nemlendirici ile nemlendirmek de cilt sağlığımız açısından, yararlı uygulamalardan biridir.

Kese Yapmanın Yararları Nelerdir?

Kesenin cilt bakımına etkisi, sivilce oluşumunu engellemekte ve selülitle başa çıkmada da kendini göstermektedir. Devamlı yapılması halinde selülit oluşumunu engellediği bilinen kese, oluşmuş selülitlerin azaltılmasında da yardımcı olan bir yöntemdir. Kese cildimizin sağlıklı bir şekilde incelmesini sağlamakla birlikte gözeneklerin temizlenerek hava almasını da sağlamaktadır. Bu sayede hücre yenilenmesi hızlanarak, yaşlanma belirtileri de yavaşlatılabilmektedir.

Ancak kese kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur, kesenin kişiye özel olmasıdır. Çok kişi tarafından kullanılan keselerde, mantar ve cilt enfeksiyonları bulunma riski, göz ardı edilmemelidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu