Güzellik

MAKYAJ MALZEMELERİNİN GELİŞİMİ

MAKYAJ MALZEMELERİNİN GELİŞİMİ

 

İnsan evladının doğada henüz toplayıcı konumundayken kendi rengini dışarıya veren madde (pigment) ile tanıştı. Yaşamın deneme yanılma kıvılcımlarıyla gerçekleştiği bu zamanlarda bu çevresindeki çoğu şeye oluğu gibi bu pigment denilen şeye dahi izleyici olarak bakınmak ile yetindi. Bundan sonraki dönemde doğal renklendiriciler farkında olmadan insan yaşamı içerisinde yer almaya başladı.

 

MAKYAJ MALZEMELERİNİN GELİŞİMİ

   

Damıtma kurutma gibi alşimizmin temelini oluşturan kimyevi birimler de oluşturulan maddelerin içerisine katıldı zamanla. Kimi zamanlar yüzü belli şekillerde boyama tapınak ibadetleri için geçerli bir şey olsa da kimi zamanlar sosyal statüko simgesi sayıldı. Hatta bu edinimsel boyama işleminin bazı yerlerde ki işlevi sağlık korumak için kullanılan çeşitli maddeler dahi olmuştur zaman içerisinde.

 

MAKYAJ MALZEMELERİNİN KAYNAĞI

MAKYAJ MALZEMELERİNİN KAYNAĞI

 Türkiye eczanevi piyasa içerisinde belli başlı firmaları bulunsa da modern zamanın gerektirdiği çeşitliliğe talep verebilmek için kimi zaman ilaç ithal etme yoluna gitmekte kimi zaman ise ilaç formülünü geliştirip kendisi üretmeyi denemektedir. Ama şu kesin ki bazı malzemeler Türkiye de bulunmamaktadır. Bunlar için yurtdışı kaynağı olmakla beraber Türkiye de alanda belli başlı büyük eksiklikler yoktur. Makyaj malzemelerinde hayvani ve bitkisel kökenli maddeler kullanılmak la birlikte makyaj malzemelerinde laboratuarlar da üretilen kimyasal birleşikler dahi kullanılır. Makyaj malzemelerinde son dönem de üretilmeyen moleküler düzeyde tasarlanmış nano makyaj malzemeleri de kullanılmaktadır. Modern bilimin bize sunduğu  değişik fırsatlar kendilerini makyaj alanlarında dahi göstermektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu