Moda

Modada Trend Belirleme Aşamaları Nelerdir?

Modada Trend Belirleme Aşamaları Nelerdir? Moda eğilimlerini belirleyen büyük moda organizasyonları, ortak bir kuruluş oluşturmuşlardır. Dünya çapındaki trendleri değerlendiren de belirleyen de bu kuruluştur. Kendi aralarında yaptıkları toplantılarla, birkaç yıl öncesinden moda olacak hem renk hem de desenleri belirlemektedirler.

Modada Trend Belirleme Aşamaları Nelerdir? Modaya yön veren organizatörler, zaman zaman yaptıkları toplantılarla, hem öngörülerini hem yeni trendleri hem de ortaya çıkan sonuçları, bir basın toplantısı ile duyurmaktadırlar.

Premiere Vision, dünya çapında en önde giden moda etkinliklerinden biridir. Senede iki defa yapılmaktadır. Etkisinin çok fazla olduğu söylenmektedir. Genel manada tasarımcılardan oluşmakta olan kurulları oluşturan üyeler, toplantıdakilere, toplumdaki gözlemlerini ve yeni olguları aktarıyorlar. Geleceğe yön verecek trend fikirlerini, diğer üyelerle paylaşıyorlar. Tasarımcılara ilham veren birçok etken bulunmaktadır. İlhamlarını ya bir sanat etkinliğinden ya bir şarkıdan ya bir filimden ya da bir küresel olaydan almaktadırlar.

Moda Belirleyiciler

Toplantıda alınan karar sonucunda, bir renk paletinden oluşan renk birliği kararı açıklanmaktadır. Kurum aynı zamanda hem kumaş hem desen hem de iplik seçimine de karar vermektedir. Otorite olarak kabul edilen bu kurum, renk ile kumaşı belirlemenin yanı sıra, siyah yahut ta beyaz, pamuklu yahut ta monokrom desenli kumaşların olacağı bilgisine varana kadar her şeye karar vermektedir. Kararın bilgisini alan moda tasarımcıları ile moda evleri, trend koleksiyonların üretimine başlamaktadırlar.

Üretimi yapılan koleksiyonlar da, en güzel ve de en uçuk elbise modelleri kullanılarak, defileler yahut ta reklam kampanyaları ile tanıtılmaktadır. Ayrıca reklam kampanyaları yapılarak tanıtımda gösterilen elbiselerin ticari versiyonları da, günlük yaşamda insanların kullanabileceği şekilde tasarlanmaktadır. Ve hem mağazalarda hem de vitrinlerde yerini almaktadır. Ayrıca bu organizatörler, tasarladıkları ürünlerin tanıtımı için hem pop starlar hem filim yıldızları hem de çok çeşit sanatçılar ile anlaşmaktadırlar.

Reklam ve de defile için tonlarca para harcamaktadırlar. Bir yanda göz önünde olabilmek, diğer yanda moda camiasında kabul görmek adına çok çeşitli materyaller kullanmaktadırlar. Ancak böylece geniş kitlelere ürünlerini kabul ettirebilmektedirler. Tüm reklam kampanyaları ile çeşitli moda etkinliklerine rağmen iş dönüp dolaşıp vatandaşın kullanımında bitmektedir. Moda ve trend üstünde etkin olan kuruluş, tüm imkanları seferber etmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu