Diyet

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler! Bahar ve Yaz ayları diyet programları için en uygun aylardır. Çünkü güneş ışınlarından daha çok faydalanarak daha aktif olduğumuz dönemlerdir.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler! Metabolizmamızın hızı artar ve hareketli olduğumuz bu zamanlarda beslenme düzenimizi de doğru bir şekilde ayarlarsak diyet programına uygulama konusunda başarılı oluruz. Peki Diyete başlamadan önce bilmemiz gereken noktalar nelerdir?

Diyet Yaparken Nasıl Beslenilmeli

Yağlardan kurtulmak için diyet programınızı oluştururken özellikle yumurta, az yağlı yoğurt, az yağlı peynir gibi protein oranında yüksek olan besinlere yer vermek yağ yakımınızı kolaylaştıracaktır. Bunun yanında ara öğün olarak ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişlerinde düzenli tüketildiği takdirde yağ yakımını desteklemiş olursunuz. Yeşil çay tüketimi de soğuk veya sıcak sularla tüketerek vücudumuzda bulunan fazla enerjinin yağa dönüşmesini engellemiş olursunuz. Sağlıklı insanlar genel olarak haftada 500 gram ile 1 kilo arasında kilo verebilirler. Ancak bu durum kilonuza göre değişkenlik göstermektedir kilosu çok olan kişiler genel olarak haftada 2 veya 3 kilo verirler.

Özellikle kişilerin yaşam alanları ve yaşamlarındaki olağan akışına göre beslenme şekli de değişiklik gösterebilir. Diyetinize kuru meyveler ekleyerek atıştırmalık karıştırabilirsiniz. Örneğin ceviz, badem ezmesi, yulaf ezmesi, Kinoa karabuğday krakerleri veya wasoların üstüne sürülen krem peynirler sizler için alternatif atıştırmalık olabilir. Diyetlerinizi özellikle protein açısından yüksek besinler eklemelisiniz süt, yoğurt, yulaf ezmesi ve müsli gibi atıştırmalıklar da sizleri uzun süre tok tutacaktır.

Özellikle ödemli olduğunuz zamanlarda kivi, nar ve ananas sizlere yardımcı olacaktır. Sıvı içecekler noktasında daha yeşil çay ve adaçayını birlikte demlenebilir. Kabuk tarçın ekleyebilirsiniz. Bunlar sizin yağ yakınınıza ve ödem atmanıza yardımcı olacaktır. Kilo verme noktasında eğer sağlık probleminiz var ise öncelikle bir uzman hekime danışmalısınız. Bütün diyet programlarında ve alışkanlarınızda istikrar oldukça önemlidir. İstikrarlı olursanız kısa bir süre içerisinde hedeflediğiniz kiloya ve forma kavuşmuş olursunuz. Özellikle beslenme programlarınızda suyu eksik etmemeniz gerekir. Su hem size uzun süre tokluk hissi yaratır hem de yağ yakımınızı kolaylaştırarak vücudunuzun temizlenmesine yardımcı olur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu