Sağlık

Göz Sağlığına Zarar Veren Şeyler Nelerdir?

Göz Sağlığına Zarar Veren Şeyler Nelerdir? Göz, insanın en önemli organlarından biri konumundadır. Yaşın ilerlemesiyle birlikte değişen ve de özelliklerini yitiren göz organı, bazı durumlarda daha genç ya da küçük yaşlarda sağlığını da kaybedebilmektedir.

Göz Sağlığına Zarar Veren Şeyler Nelerdir? Miyop, hipermetrop ya da katarakt gibi sıklıkla görülen göz hastalıkları, artık vaktinden çok daha erken görülmeye başlamaktadır. Göz rahatsızlığına neden olan ve etkileyen unsurların ortadan kaldırılması da mümkündür.

Sigaranın Göze Verdiği Zarar

Göz sağlığına en fazla etki eden olumsuzlukların başında sigara gelmektedir. Sigaranın özellikle gözün çevresinde ve içinde, hatta retina üstünde yer alan kılcal damarlar üzerine zararlı etkileri bulunmaktadır. Sigara dumanı ile kılcal damarlar tahrip olmaktadır. Tahrip olan kılcal damarlar ise bir müddet sonrada görme yetisinde gerilemelerin ana nedeni konumuna yükselmektedir. Şayet bir önlem alınmaz ya da sigara tükettiğimi bırakılmazsa, göz tamamıyla görme yeteneğini kaybedecektir.

Televizyon Ya Da Bilgisayar Unsuru

Doğrudan göze zarar vermeyen elektronik cihazlar, gözün yaşlanmasına sebep olmaktadır. Yaşlanma durumu mevzubahis olan ve yaşlanan gözlerde ise buğulanma yaşanmakta ve buğulu görme problemleri ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı bilgisayar yahut ta televizyona uzun süre bakmak zorunda olan insanların, arada sırada gözlerini dinlendirmeleri gerekmektedir.

Gözlüğün Kontrolsüz Bir Şekilde Kullanılması

İnsanlar zaman zaman güneş gözlüğü yahut da numaralı gözlükleri, hem de doktor kontrolünden geçmeksizin kullanmaktadırlar. Gözün hastalığı yahut ta durumu bilinmeden kullanılan kontrolsüz gözlük, istenmeyen sonuçları çıkarabilmektedir. Bunlar da gözün sağlığını olumsuz etkilemektedir. Gözleri olumsuz etkileyen etkenler arasında yer almaktadır. Zira her türden gözlüğün kullanılmasından önce gözlerin kontrolü şarttır.

Uykusuzluk Unsuru

İnsanın uzun bir müddet uykusuz kalması, gözündeki kılcal damarları tahrip etmektedir. Ayrıca uykusuzlukla birlikte gözde dikenleşme ve de kanlanma oluşmaktadır. Bu durumların beraberinde kılcal damarların tahribi gözlenmektedir. Düzenli uyku, göz üstünde ne kadar etkili ise, sağlıklı yaşam üstünde de o derece etkilidir.

Kötü Beslenme Ve Hijyen Unsurları

Gözleri etkileyen nedenlerin başında kötü beslenme gelmektedir. Gözün ihtiyaç duyduğu, A, C, E ile B2 vitaminleri, sağlıklı beslenmeyle insan bedenine alınmalıdır. Besin maddelerinin içeriğinde bu vitaminlerin olması ve bunların sağlıklı bir göz için tüketilmesi gerekmektedir. Ayrıca sağlığa uygunluk da göz sağlığının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Başkasına ait lens yahut ta makyaj malzemelerini kullanmak, göze ziyadesiyle zarar vermektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu