Gebelik

Regl Sancılarını Azaltmak İçin E Vitamini

Regl sancıları pek çok kadının yaşadığı sorunlar arasında yer almaktadır. Bu soruna çözüm için çeşitli yollar aranmakta ve bunlar içerisinde E vitamini desteği öne çıkmaktadır.

Uzmanlar tarafından E vitamini regl sancılarını azaltıyor şeklinde ifade dile getirilmektedir. Buna göre E vitamini özellikle genç kadınlarda görülen sancıları daha da azaltmaktadır. Çok ağrı çeken kişilerde ağrıların azalma olasılığı daha fazla olmaktadır. Bu ağrılar günlük yaşamı olumsuz yönde etkilemekte, dolayısıyla çözüme kavuşturulması önem taşımaktadır.

E vitamini güçlü bir antioksidan olarak bilinmektedir. Bazı toksik maddelerin zararlı etkilerini azaltmakta ve meme kanseri üzerinde iyileştirici etki meydana getirmektedir. E vitamini ile beslenen kadınlarda meme kanseri görülme riski beş kat daha az olmaktadır.

E Vitami Ve Regl Sancıları

Bilim insanları tarafından verilen bilgilere göre regl öncesinde ve bu dönemin ilk günlerinde gün içerisinde 200 mg E vitamini kullanan genç kızlarda adet sancılarında azalma meydana gelmektedir. Bu durum özellikle çok fazla ağrı çekenler için avantaj sağlamaktadır. Sancıları gidermek adına E vitamininin genellikle besinler yolu ile alınması tavsiye edilmektedir. Bunun için hangi besinlerde E vitamininin bulunduğu öğrenilmelidir.

E Vitamini Hangi Besinlerde Vardır?

Vitaminleri doğal yoldan almak her zaman daha sağlıklı olmaktadır. Buna göre E vitamini yönünden zengin besinler içerisinde badem ve fındık dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra patlamış mısır, dolmalık fıstık, kabak çekirdeği, tahin, kıvırcık, dolmalık biber, nane, kereviz yaprakları ve sivri biber de E vitamininin bol olduğu besinler arasında yer almaktadır. Bunları tüketirken çok fazla aşırıya kaçılmaması önerilmektedir. Vitamin eksikliğini giderecek kadar yenilmeli ve bu sayede vücutta olumlu etkiler meydana gelmesine yardımcı olunmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu