Yaşam

Stres Neden Kilo Aldırır

Stres ve yemek yeme birbiriyle yakından ilişkisi bulunan konulardır. Duygusal yemek yeme sorununu öğrendiğiniz zaman, bu davranışı daha kolay şekilde önüne geçebilirsiniz. Peki, stres neden kilo aldırır?

Birçok problemde olduğu gibi stresin çözümü de doğada saklı bulunduğunu açıklayan uzmanlar gün içerisinde pek çok kişinin evde, okulda ve iş yerinde stres altında kaldığını belirtmektedir. Sizde strese iyi gelen yiyecekleri tüketerek daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Potasyum minerali konusunda son derece çok zengin olan muz uyku kalitenizi arttırarak daha mutlu olmanız yardımcı olabilir. Gece uyumadan önce bir porsiyon muz yediğiniz zaman uyku kalitesini arttırma konusunda daha rahat olabilirsiniz.

Süt Ürünleri

Süt ürünleri de tıpkı muzda yer aldığı gibi triptofan aminoasiti konusunda son derece zengin bir besindir. Ayrıca stresle ve açlıkla da savaşmanızı daha kolay hale getirecektir. Günde mutlaka 2 porsiyon kadar süt ve süt ürünleri alabilir ve kemik sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Balık Tüketimi

Somon balığı dünya üzerinde en iyi antidepresanlarından biri olarak açıklanan omega3 bakımından son derece zengin bir besindir. Düzenli şekilde omega 3 yağ asidi tüketen insanların stres seviyesi çok düşük yer alıyorken zihinsel aktiviteleri ise tam tersine yüksek oranda bulunmaktadır. Omega 3 konusunda yüksek olan ve bize mutluluk veren iki besinde uskumru ve ton balığı çeşitleridir.

İncir

Triptofan aminoasidi hammaddesi ile öne plana çıkan meyvemiz ise incirdir. İncir sizlere bu anlamda mutluluk verirken cilt sağlığımızı korumakta ve bağırsak hareketlerimizi yükseltmektedir. Burada dikkat edilecek noktalardan bir atnesi glisemik indeksi çok yüksek bir meyve olarak bilinin inciri diyabet hastalarının porsiyon kontrolünü göz önüne tutularak tüketilmesi gerekir. Burada yazıların tamamı stres ve kilo ilişkisini önleme amaçlı yer almaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu