Sağlık

Suyu Doğru İçmenin Sağlığa Faydaları

Su içmenin sağlığa  pek çok faydasının olduğu her zaman söylenir ancak bu suyu doğru içmenin sağlığa faydaları olarak  bilinirse daha doğru  bir tespite ulaşırız. Suyu ne zaman ve nasıl içmemiz gerektiği hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz acaba. Suyu nasıl ve ne zaman içmek gerektiğini bilmek sağlığa yararlı olacağı gibi bunu yanlış zamanlarda yapmakta bir o kadar zarar da verebilir.

Açlık Mı Susuzluk Mu?

Vücut açlık hissettiğinde aslında aynı zamanda susuzlukta hissetmektedir. Kilo kontrolünde de etkili olan su içmek vücudunuzun aslında size gönderdiği sinyali doğru almanızdan kaynaklanmaktadır. Her acıktığınızda bir bardak su içmeniz açlık hissinizi azaltacaktır. Bu da sağlıklı kilo kontrolüne yardımcı olur.

Kahvaltıdan Önce Muhakkak Su İçin

Kahvaltıdan önce bir ya da iki bardak su içmenin sindirimi kolaylaştırdığı ve toksinlerden arındırdığı ve iç organlarınıza uyanma alarmı verdiğini biliyor muydunuz? Güne kahve içmekle başlamak yerine kahvaltıdan yirmi dakika önce su içmek sizi zinde tutar.

Özellikle ılık ve limonlu su içerseniz basit ama etkili bir sindirim kolaylaştırıcı bir mucize olur. Kabızlık ödem gibi şikayetleriniz varsa düzenli bir şekilde sabahları su içtikten sonra böbreklerinizin çalıştığını farkedeceksiniz.

Yemeklerden Yarım Saat Önce Su İçmek

Yemeklerden yarım saat öncesinde içilen su susuzluğu gidermekle kalmayıp doygunluk hissi vererek aşırı yemenizi de engelleyecektir.

Yemekle Birlikte Su İçmeyin

Su içmek gün boyunca önemli elbette ancak bazı durumlarda sakınılması gerekiyor. Çünkü yemeklerde içilen su mide salgılarıyla etkileşim halinde sindirimi kötüleştirir. Çocuklarda iştahsızlığa sebep olabilir.

Bir Kerede Çok Miktarda Su İçmeyin

Gün boyunca su içmenizden kasıt kısa aralıklarla küçük dozlarla sık sık içmek. Bir anda suya yüklenirseniz denge kaybı yaşayabilirsiniz.

Yatmadan Önce Mutlaka Su İçin

Güne su ile başlamak ne kadar doğru ise yatmadan önce içilen suda suyu doğru içmenin sağlığa faydalarından biri olan vücudu dinlenmeye hazırlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu