Eğitim & Kurs

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Hangileridir?

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Hangileridir? Ülkemizin birçok noktasında birçok üniversite bulunmakla beraber özellikle üniversite tercihi yapmak isteyenler hangi üniversiteye gitmek istedikleri noktasında kararsız kalabilmektir. Lise son sınıfa geçen her genç ve ailesi en iyi üniversite hangisidir diye araştırmaya başlamaktadır.

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Hangileridir? Üniversite sayısı fazla olan ülkemizde hangi üniversitenin iyi hangisinin kötü olduğu bilinmemekle birlikte özellikle belli kriterler sağlayarak belli bir derecelendirme noktasına girmiş üniversiteler daha çok tercih çeken üniversiteler arasında yer alır. Bu üniversiteleri belirlerken mezunlarının iş bulma durumu, öğrenci sayısı, bulunduğu şehirdeki konumu, vatandaşlarının öğrencilere bakış açısı gibi özellikler dikkate alınarak hazırlanmıştır. İşte size Türkiye’nin en iyi üniversiteleri hangileridir sorusuna cevabımız;

1- Hacettepe Üniversitesi

Üniversite tercihi noktasında çoğu kişinin tercih ettiği üniversitelerden birisi olan Hacettepe Üniversitesi özellikle bulunduğu konum ve bölüm hocaları bakımından önemli üniversitelerden birisidir. 2010 – 2014 ve 2018 – 2020 yılları arasında en iyi üniversiteler listesinde zirvede yer bulunan Hacettepe Üniversitesi, güçlü akademik kadrosunun yanı sıra yerleşimi itibariyle tercih edilen üniversiteler arasında yer almaktadır.

2- İstanbul Teknik Üniversitesi

İstanbul Teknik Üniversitesi de özellikle mühendislik alanında ülkemizde çokça tercih edilen üniversiteler arasında yer almaktadır. Bu üniversitede 13 fakülte, 39 bölüm ve 6 enstitü yer almaktadır. Bunun yanı sıra 360 laboratuvar ve 13 araştırma merkezi bulunmakta. Özellikle AR-GE alanında birçok avantaj sağlamaktadır.

3- Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Hacettepe ile bir yarış halinde olan bu üniversite de ülkemizin en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Özellikle yenilikçi alanlarda daha çok öne çıkan bu üniversitede öğrenim dili İngilizce olup 41 lisans programı, 5 fakülte, 105 yüksek lisans ve 70 doktora programı bulunmaktadır.

4- İstanbul Üniversitesi

Cumhuriyetin ilk üniversitesi olarak bilinen İstanbul Üniversitesi de birçok alanda öne çıkan üniversiteler arasında yer almaktadır. 15 fakülte, 1 konservatuar, 2 meslek yüksekokulu, 1 enformatik bölümü bulunmakta olup birçok açıdan değerli üniversiteler arasında yer almaktadır.

5- Gazi Üniversitesi

Ülkemizin bir diğer önemli üniversitelerinden birisi olan Gazi Üniversitesinde de 19 fakülte, 1 konservatuar, 7 enstitü, 4 yüksekokul ve 12 meslek yüksekokulu ve toplam 46 akademik birim bulunmaktadır. Aynı zamanda ülkemizin en eski üniversitelerinden birisidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu