Güzellik

Yaz Mevsiminde Cildimizi Korumanın Yolları

  

 

Yaz aylarında havuz, deniz, güneş ışınları nedeniyle ciltte ciddi problemler ortaya çıkar. Bu nedenle yaz aylarında cildimize   özel bakımlar yapmamız gerekiyor. Cilt bakımında ilk kural Cildi temiz tutmakla başlıyor. Cildin üzerindekikirler, nikotin, yağ kalıntıları, makyaj kalıntıları, alkol kullanımı, düzensiz uyku, dengeli beslenmeme gibi etkenler cildin yaşlanmasına, cilt yapısının bozulmasına ve bazı cilt problemlerine (sivilce, akne, leke, geniş gözenekler ) gibi sıkıntılara neden olacaktır.Yaz aylarında ne tür uygulamalar yapılabilir?

Yazın cilt çok fazla kurur ve nem ihtiyacı artar. Ciltteki nem kaybını önlemek için haftada 1 veya 2 kez buhar banyosu yapılabilir. Ciltteki nem oranını sağlayacak, kan dolaşımını hızlandıracak, ölü deri hücrelerini temizleyecek, vücuttaki toksinleri atmaya yarayacak, parlak ve canlı bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

 Cilt bakımı yaptıktan sonra alınması gereken önlemler?

Yüzünüzü güneşten korumak için geniş kenarları olan büyük şapkalar ve güneş gözlükleri kullanmanız, güneşin zararlı etkilerinden cildinizi koruyacaktır. Güneş koruyucu kremleri asla ihmal etmemelisiniz, gölgede dahi olsanız cildiniz güneşten etkilenecektir.  Güneş koruyucu kremler

Güneş koruyucular, Zararlı UV ışınlarını emme, dağılma yoluyla cilde ulaşmasını engeller. Yaz aylarında en az 30 en fazla 50 koruma faktörü yeterli gelecektir.

Güneşten korunmak için bitkisel çözümler araştırıyor sanız, bitkisel yağlardan destek alabilirsiniz. Bitkisel yağlar kısmi korumaya ihtiyaç duyduğunuz zaman size yardımcı olacaktır. Güneş ışınları cilde nüfuz edeceğinden vücudunuzun ihtiyacı olan D vitaminini almanıza yardımcı olacaktır. Bazı bitkisel yağlar, güneşten korumakla kalmaz, cilt için gerekli olan antioksidanları, nem, yağ asitleri ve vitaminler uygulamış olursunuz.

Yararlanabileceğiniz birkaç bitkisel yağ

 Zeytinyağı: İçerisinde 8 koruma faktörü bulunan zeytinyağı az da olsa güneşin zararlı etkilerinden cildinizi koruyabilir. Hücre yaşlanmasını durdurur, cildi nemlendirir ve yumuşatır.

    Jojoba yağı: Jojoba bitkisi kuru ciltler için iyi bir nemlendiricidir. Çeşitli sağlık sorunlarına iyi geldiği bilinen bir yağdır. Miristik asit içerdiği için cildi güneş ışınlarından az da olsa koruyabilir. 6 koruma faktörlü düşük koruma etkisi vardır.

Havuç tohumu yağı: Güneşin etkilerine karşı yüksek bir korumaya sahiptir. 30 faktörlük bir koruma etkisi vardır. Havuç tohumu yağı içerisinde karo ten ve A vitamini barındırır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu