Yaşam

B vitamini kullanırken dikkatli olacak gruplar

 

B vitamini kullanırken dikkatli olacak gruplar

Et ürünlerini kullanmakta sıkıntı yaşayanlar için veya şiddetli B vitamini eksikliğinde yapılması gereken takviyelerin bazı durumlarda doktor kontrolünde olması gerekmektedir.
Şimdi bu yazımızda B vitamini takviyesi yapılmadan önce uzman bir hekimin fikrini alması gereken gruplardan söz edeceğiz.
Öncelikle gebelik veya emzirme dönemlerinde olan kadınlar için B vitamini takviyesi yapılıp yapılmayacağına doktorun karar vermesi gerekmektedir.
Daha sonra ise kırmızı kan hücreleri çok sayıda olanların veya normalin dışında olanların da bu uyarımızı dikkate alması gerekmektedir.
Diğer durumlar ise göz retinasında hastalık olarak bilinen leber hastası olanlar, kobalta alerjik reaksiyon gösterenler veya folik asit için takviye alanlardır.
Bu kişilerin de mutlaka B vitamini takviyesi almadan önce, sağlıklarının kötü etkilenmeyeceğine dair onay almaları gerekmektedir.
Aksi halde B vitamini eksikliği nedeniyle alınacak takviyeler, fazla B vitamini almaktan dolayı yukarıdaki gruplar için büyük tehdit oluşturmaktadır.
Ayrıca kadınların özel dönemleri olan regl öncesinde yaşayacakları birtakım sendromları da hafif bir şekilde atlatmalarında, B vitamini bakımından zengin yiyeceklerle düzenli bir beslenme programı hazırlamanın etkisi büyük olacaktır.
B vitamini takviyesine gerek kalmayacak şekilde hafif veya orta dereceli eksiklik yaşayanlar için önerilen bazı besinler vardır.
Bunlar B vitamini eksikliğinde türe göre değişmekle birlikte, genellikle kırmızı et, beyaz et ve süt ürünlerini kapsamaktadır.
Bu besinlerden tüketenler kısa süre içerisinde halsizlik, yorgunluk, unutkanlık gibi şikayetlerinden kurtulabilmektedirler.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu