Gebelik

Bebek Düşürmek İçin Kürtaj Dışında Bir Yöntem Var Mıdır?

Bebek Düşürmek İçin Kürtaj Dışında Bir Yöntem Var Mıdır? Bebek isteyen kimseler kadar gebeliklerini sonlandırmak isteyenlerde vardır. Bizde yazımızda gebeliğin sonlandırılmasında kürtaj dışında yöntemler var mıdır? Konusunu ele alacağız.

Bebek Düşürmek İçin Kürtaj Dışında Bir Yöntem Var Mıdır? Pek çok kimse bu sorunun cevabını merak eder. Gebe kalan kadınlar çeşitli nedenlerden bebeklerini dünyaya getirmek istemezler. Geçmişten günümüze bu konuda birçok uygulama olsa da gebeliğin doğru ortamlarda ve şartlarda sonlandırılması daha sağlıklı olacaktır. Bizde yazımızda gebeliğin sonlandırılmasında kürtaj dışında yöntemler var mıdır? Sorusunun cevaplarını değerlendireceğiz. Bundan önce gebeliğin sonlandırılması konusundan biraz bahsedelim.

Gebeliğin Sonlandırılması

Gebelik durumu pek çok kimse tarafından istense bunun tam tersini isteyenlerde olabiliyor. Çeşitli nedenlerden dolayı gebeliğe son verme kararı alanların ilk aklına gelen yöntem kürtajdır. Eskiden beri var olan kürtaj ülkemizde belli şartlara bağlı olarak yapılır. Bu kapsamda 10. Haftaya kadar olan gebeliklerde kürtaj devlet ve özel hastanelerde yapılabiliyor. 10. Haftayı geçmiş gebeliklerde ise kürtaj yaptırılması yasal değildir.

Yasal gebelik sonlandırma süresinin yani kürtajın istisna durumları vardır. Anne adayının hayati riski yada bebeğin anne karnında ölmesi gibi durumlarda zorunlu gebelik sonlandırma işlemi yapılabilir. bu şartlar altında 10. Haftayı geçsin geçmesin bebek kürtaj yoluyla anne karnından alınır. Yazımızın devamında bebek düşürmek için kürtaj dışında bir yöntem var mıdır? Bu konuyu ele alalım.

Gebeliğin Sonlandırılmasında Kürtaj Dışında Yöntemler Var mıdır?

Bebek düşürmek denince ilk akla gelen yöntem geçmişten günümüze kürtajdır. Eski zamanlardan beri hayatımızda olan kürtaj gibi başka bebek düşürme yöntemleri vardır. Bunlardan ilki halk arasında düşük hapı denilen ilaçlardır. Bu hapları kullanarak bebeğin rahimden atılması sağlanır. Bunun dışında eskiden beri kullanılan ilkel uygulamalarda vardır. Soğan yada maydanoz suyu kaynatılıp içilmesi, vajinaya sivri cisimlerin sokulması, elbise askısı, kibrit çöpü yada sabun gibi cisimler yardımıyla gebelik sonlandırılır.

Kürtaj başta olmak üzere düşük hapları, ilkel yöntemlerin kullanılması kadın sağlığı açısından son derece tehlikelidir. Bu yüzden kürtajın hastanede uzman doktorlar tarafından yapılması diğer uygulamalarında hiçbir şekilde yapılmaması gerekir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu