Teknoloji

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli?

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? Kadın ve erkek hiç fark etmeksizin hangi insan bakımlı ayak ve ellere sahip olmayı dilemez ki.. Peki el ve ayak bakımı nasıl yapılmalıdır?

El ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? Vücudumuzun en ağır işleri olan el ve ayaklarımızın her zaman pürüzsüz ve mükemmel görünmesi oldukça önemlidir.

  • Öncelikli olarak 35 derecede ısıtılmış, içine organik sabun tozu katılmış bir suda yaklaşık olarak 10-15 dakika boyunca ayakların bekletilmesi ve cildin yapısının yumuşaması beklenmelidir.
  • Tırnak kesiminin uzman bir manikürist aracılığı ile temizlenmesinden sonra tırnak yapısına zarar gelmeyecek şekilde törpülenmelidir.
  • Eğer ki el ya da ayak bakımını kendisi yapmak isteyen bireylerin kendileri törpüleme işlemlerini yapacaklarsa tahta törpüler çok daha güvenli olmaktadır. Uygun yapılmamış bir törpü, tırnakların kırılmasını hatta e ya da ayak ve parmaklarına başka zararlar vermesine sebep olacaktır.
  • Daha sonrasında ise ayakları ve elleri Hint meyve ekstresi içeren uygun bir peeling ve deniz suyu ile iyice ovalaması, bu şekilde ciltte ölü derilerin arındırılması gerekir.
  • Tereyağlı İnci işlemleri sonrasında el ve ayakların vücut yapısına uygun bir şekilde nemlendirici kremlerin o bana olarak dairesel şekiller çizilmesi sürekli nemlendirilmesi gerekir. Bu da aslında cildin yapısına nemsiz ve karışık bir şekilde görünmesine sebep olacaktır.

El Ve Ayak Bakımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Manikür işlemi uygulanarak ellerin sağlıklı tutulması mümkün. Güzel görünümlü ellere sahip olmayı isteyen kişilerin uygun bir manikür açısından işlemleri gerçekleştirmeleri kendilerine mükemmel ellere sahip olma avantajını sağlayacaktır. Ayrıca kişilerin kendi evlerinde basit bir manikür uygulaması yapmak suretiyle de bu işlemi gerçekleştirmeleri daha da güzel olacaktır.

Evde manikür yapmak açısından gerekli olan malzemeler genel itibariyle;

  • Pamuklu çubuk
  • Tırnak makası
  • Tırnak cilası
  • Manikür itici ile el nemlendiricisi olan kremlerdir.

Hafif nemlendiricinin ellere ovularak sürmesi işleminin aslında makalenin başında da belirtildiği gibi dairesel küçük hareketlerin çizilmesi şeklinde yapılması sonucunda ellerin ve ayakların çok daha yumuşak ve çok daha pürüzsüz bir görünüme kavuşması sağlanmış olacaktır.

Özellikle de tırnak bakımı ile ilgili yapılması gereken hususların başında tırnaklarını kesilirken, etin kesilmemesi oldukça önemlidir. Çünkü et kesildiğinde bu mantar ve diğer cildiye ile ilgili hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu