Sağlık

Bel Çevresindeki Yağlanmadan Nasıl Kurtulunur?

Bel çevresindeki yağlanmadan nasıl kurtulunur? sorusu hem kadın hem erkekler tarafından sıkça araştırılan konuların başında gelmektedir. Pek çoğumuzun hayatımızın bir evresinde fazla kiloları sorun olmuştur. O zaman bizde yazımızda bel çevresindeki yağlanmadan nasıl kurtulunur inceleyelim.

Bel çevresindeki yağlanma pek çok erkek ve özellikle kadınları müzdarip eder. Bu sorunun temeli genetik, hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme ve bunun gibi birçok nedene dayanır. Bizde yazımızda bel çevresindeki yağlanmanın nedenlerinden ve bu yağlanmadan nasıl kurtulabileceğinden bahsedeceğiz.

Bel Çevresinin Yağlanma Nedenleri

Özellikle kadınların korkulu rüyası olan bel çevresi yağlanmasının nedenleri düzensiz beslenme ve düzensiz yaşam koşulları olarak iki ana başlıkta ele alınabilir. Simit olarak da adlandırılan bel çevresi yağlanması genetik olabileceği gibi hareketsiz, sağlıksız yaşam, kullanılan ilaçlar, hastalıklar ve daha birçok nedenleri olabilir.

Bel Çevresindeki Yağlanmadan Kurtulmanın Yolları

Beldeki yağları yok etmenin en kolay yolu hem egzersiz hem de sağlıklı ve düzenli beslenmektir. Bu iki yoldan sadece birini uygulamanız size fayda sağlamaz. O zaman maddeler halinde neler yapılmalı bunları tek tek sıralayalım.

  • Öncelikle hareketsiz yaşamınızı terk edin. Günlük yapabileceğiniz basit egzersiz ve yürüyüşlerle metabolizmanızı harekete geçirin.
  • Egzersizlerin yanı sıra doğru beslenme oldukça önemlidir. İşlenmiş hazır gıdalar, şekerli yiyecekler, karbonhidratlardan, fast-food ürünlerden uzak durun. Ayrıca alkol tüketiminiz varsa bundan vazgeçin.
  • Sebze yemeye özen gösterin. Yeşil yapraklı sebzelere ve lif değeri yüksek sebzelere öncelik verin. Bunun yanında meyve yemeyi ihmal etmeyin fakat ölçüsünü kaçırmayın. Hazır şekerli gıdalar yerine yediğiniz meyveler şeker ihtiyacınızı karşılayacaktır.
  • Bol su tüketin. Çünkü su tüketimi yağ yakmada oldukça etkilidir. Su tüketimi yanında bitki çayları da yağ yakımında önemli rol oynar. Özellikle yeşil çay tüketmeniz yararınızadır.
  • Uyku saatlerinizi düzenleyin. Erken yatıp erken kalkacağınız bir düzen oluşturun. Çünkü yapılan araştırmalar uyumanın kilo vermede etkili olduğunu ortaya koymuştur. Düzensiz uyuyan kimselerin metabolizması yavaşladığı için kilo vermelerinin yavaş olduğu gözlenmiştir.
  • En önemlisi de stresi hayatınızdan çıkartın. Stres birçok olumsuz duruma yol açtığı gibi yağlanmaya da neden olmaktadır.

Tüm sıraladığımız bu maddeleri uygulamanız halinde bel çevrenizdeki yağlardan kurtulabilirsiniz. Aynı zamandabu maddelerle vücuttaki yağlanmayı önlemek mümkündür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu