Sağlık

Boğaz Ağrısına İyi Gelen 5 Bitki Çayı Hangileridir?

Boğaz Ağrısına İyi Gelen 5 Bitki Çayı Hangileridir? Birçok hastalıkta tercih edilen bitki çayları son zamanlarda oldukça tercih ediliyor. Bizde yazımızda boğaz ağrısına iyi gelen 5 bitki çayı neler bunları ele alalım.

Boğaz ağrısına iyi gelen 5 bitki çayı tarifi kışın birçok kişi tarafından uygulanır. İlaç kullanmak yerine evde bitkisel yöntemleri tercih edenlerin başvurduğu bitki çayları boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, grip gibi hastalık durumlarında kullanılır. Neredeyse yan etkisi olmayan ve günde birkaç bardaktan fazla tüketilmemesi gereken bitki çayları beden ve ruh sağlığını olumlu etkiler. Bizde yazımızda boğaz ağrısına iyi gelen 5 bitki çayı neler bunları başlıklar halinde ele alacağız.

1-) Zencefil Çayı

Boğaz ağrısına iyi gelen bitki çayları içinde en etkili olan zencefil çayıdır. Taze ve kurutulmuş şekilde kullanılabileceği gibi toz şeklinde tüketmek de mümkündür. Antibakteriyel içeriğiyle boğaz ağrısında kullanılacak etkili bir baharattır. Taze yada kurutulmuş zencefili demleme yöntemiyle çay şeklinde tüketilebilirsiniz. Ayrıca toz zencefile limon ve bal eklenerek pastil etkisinde karışım elde edebilirsiniz.

2-) Adaçayı

Boğaz ağrısı denilince akla ilk gelen bitki çayı kuşkusuz adaçayıdır. Adaçayının ağız ve boğazda bulunan enfeksiyonları gidermede etkili bir içeriği vardır. Boğazı yumuşatarak balgam söktürme gibi yararları vardır. Bunun yanında birçok faydası bulunan adaçayı her evde tüketilmesi gereken bitki çaylarından biridir.

3-) Meyankökü Çayı

Eski zamanlardan beri kullanılan meyankökü birçok hastalığın şifa kaynağıdır. Ağız içi yaralarında, mide ülserinde ve çeşitli alerjilerin tedavisinde kullanılır. Ayrıca meyan kökü boğaz iltihabına iyi gelen bitki çayları arasında da yerini alır.

4-) Okaliptüs Çayı

Okaliptüs bitkisi nefes açıcı özelliği ile bilinir. Bunun yanında sinüzit, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi durumlarda okaliptüs çayı ferahlatıcı tadıyla rahatlamanızı sağlar.

5-) Kuşburnu Çayı

Boğaz ağrısına iyi gelen içeceklerden olan kuşburnu çayı zengin vitamin içeriğiyle geniş bir tüketim alanı sağlar. İçeriğindeki C vitaminiyle soğuk algınlığı yanında boğaz ağrısına da iyi gelir. Yaş ve kuru olarak çayı yapılabileceği gibi marmelat, reçel gibi tüketimleri de vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu