Anne-Bebek

Emzirme Döneminin Doğru Bilinen Yanlışları Nelerdir?

Emzirme Döneminin Doğru Bilinen Yanlışları Nelerdir? Emzirme noktasında doğru bilinen yanlışlardan birini de, bebeklerin yalnızca bir biberonu alması öğretilmesi oluşturmaktadır. Bebeklerin biberon kullanma zorunluluğu bulunmamaktadır. Doğal olan ve bebeğin ihtiyaç duyduğu tek şey, annesini emerek süte ulaşmaktır.

Emzirme Döneminin Doğru Bilinen Yanlışları Nelerdir? Çalışma koşullarına ayak uydurmaya çalışan anneler, bazen zaman yetersizliğinden bazen de yeterli sütün olmamasından kaynaklanmasından dolayı biberon kullanımını tercih edebilmektedir. Sütünü sağmayı tercih eden anneler, bebeklerinin aç kalmaması için bunu biberon aracılığı ile vermeyi yeğlemektedir.

Biberon kullanımı içinde belli bir zamanın geçmesi gerekmektedir. Bebeğin biberon ile beslenmesi kesinlikle ilk dört ila altı hafta içerisinde olmaması gerekmektedir. Uzmanların bu konunun altını özellikle çizmesi, bebeğin sağlığı açısından önem taşımaktadır. Biberon ile beslenme, bu ürelerden sonra ve sadece zorunlu hallerde yapılması tavsiye edilmektedir. Bunun ayrımını da bebeğe, biberon ile beslendiğinde baba kucağında, emme işlemi esnasında anne kucağında olarak fark etmesi ve algılaması sağlanmalıdır.

Biberon Alan Bebek Memeye Dönmez Algısı

Bazen insanlar da, emzirme döneminde biberon kullanmaya başlayan bebeğin memeye dönmeyeceği gibi bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu da tamamı ile doğru bilinen yanlışlar arasında yer almaktadır. Zira bebekler içgüdüsel olarak her zaman memeye yönelmektedir. Her ne kadar biberonu alıp gerekli besini sağlasa bile, ilk fırsatta yeniden memeye dönmek isteyecektir. Burada anne memesine benzeyen ve aynı akışkanlığı sağlayan biberonların tercih edilmesi, anne babalar açısından çok önem arz etmektedir.

Bebeklerin yoğun olarak biberon kullanması halinde bile emzirme işlemi sürdürülmelidir. Özellikle ilk dört ya da altı hafta zaman zarfında kesinlikle biberon ile bebeğin tanışması engellenmek zorundadır. Şayet anne çalışan bir birey ise işe başlamadan on gün öncesinden kendi memesi ile aynı akışkanlık özelliği taşıyan biberonla bebeğini tanıştırılmalı ve beslenmelidir. Günde en az iki kere süt sağma işlemini iş yerinde gerçekleştirerek bebeğini emzirilmesi, bebek için hem beslenmesi hem de gelişimi açısından önemli bir durum teşkil etmektedir. Süt sağımı ayrıca anne için de oldukça faydalı bir işlemdir. Gergin ve baskı yapan süt, iş yerinde emzirme imkanı olmamasından dolayı anneyi rahatsız edecektir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu