Dekorasyon

Modern Dekorasyon Tarzının Tercih Sebepleri

Modern Dekorasyon Tarzının Tercih Sebepleri Nelerdir? Modern dekorasyon tarzı günümüzde oldukça sık kullanılan dekorasyon türlerinden birini oluşturmaktadır.

Modern Dekorasyon Tarzının Tercih Sebepleri Nelerdir? Çağdaş dekorasyon tarzı ile oldukça sık birbirine karıştırılan modern dekorasyon, yaşam alanının tam manası ile modern tarza kavuşturulması anlamı taşımaktadır. Modern tarzın arkasında yatan temel düşünce, bu formun işlevinin takip etmesi yer almaktadır. Bu da hem mobilyalarım hem de dekoratif objelerin tamamının, tasarımının ve kullanım amacının ortak olarak yansıtılması manasına gelmektedir.

Modern Dekorasyonun Doğumu

Modern dekorasyon tarzı 20. yüzyılın hemen başlarında doğan bir tasarım hareketi olarak kabul edilmektedir. Bu tarz, özellikle art nouveau tarzındaki makineleşmeden etkilenmektedir. Ayrıca hem fütirzm hem modernizm hem de kübizm gibi akımlardan da etkilenerek temelleri oluşmaktadır. 1925 senesinin başlarında Art Deco ile yaşam alanlarını süslemeye başlayan model dekorasyon, özellikle İskandinav ve Alman mimarisi ve tasarımlarına dayanmaktadır.

Modern dekorasyon tarzının en belirgin özelliği, süssüz görüntüsü ve sade yapısı olarak ortaya çıkmaktadır. Modern dekorasyon tarzı, 20. yüzyılın ilk yarısı boyunca ününü arttırmaya devam ettirmektedir. Bu dekorasyon tarzının türevlerinden olan yüzyıl ortası model ile post modern çeşitleri, modern dekorasyon içinden doğmaktadır.

Temel Özellikleri İtibarı ile Modern Dekorasyon

Model dekorasyon tarzın temel özelliklerini yansıtan felsefesinin arkasında, sade bir yapı ile temiz çizgiler yer almaktadır. Özellikle gösterişli süslemeler bu tarzın hoşlanmadığı özellik olarak belirtilmektedir. Modern tarzda dekorasyon işlemi yapılan bir yaşam alanında göze çarpan en önemli detay, yapısal elemanlardan olan kiriş ve beton gibi dokuların açıkta bırakılması söylene bilmektedir. Bunun yanında çok fazla eğriye sahip olmayan yatay ve dikey çizgiler, bu dekorasyonun tarzını ortaya koymaktadır.

Modern bir dekorasyon tarzının temel özelliklerinden olan temiz hatlar ve bu hatlara sahip hem alçak hem de yatay mobilyalar, tarzın yaşam alanında hayat bulmasını sağlamaktadır. Özellikle pencerelerden gelen doğal ışık ve bu ışıkla oluşan süsleme, tarzın özelliklerini belirgin hale getirmektedir. Modern dekorasyon tarzında ahşap dokuların boyanmadan kullanılması ön plana çıkmaktadır. Deri ile metal yahut da doğal lifler gibi doğal malzemelerin tabii yapıları ile kullanılması tercih edilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu