Gebelik

Gebelikte İshalin Zararları

Anne adayları son dönemlerde ishalin zararları konusunda bilgilendirilir. Bu sayede de gerekli önlemlerin alınması sağlanır.

Gebelikte İshalin Nedenleri

Anne adaylarının bağışıklık sisteminin zayıflaması, gebelikte ishalin zararları konusunda daha fazla bilinçli olmasına olanak sağlar. İshal, Listeria bakterisi nedeni ile olur. Bu bakteri oldukça düşük ısılarda bile üreme içerisinde bulunur. Bu nedenle de hayatta oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Ancak gebelik döneminde bu durum oldukça ciddi sonuçlar doğurabilir.

Hamilelik döneminde anne adaylarının bağışıklık sistemi zayıflar. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ile birlikte de Listeria bakterisi ile anne adayların karşılaşması 17 kat daha fazla artar. Bu durum nedeni ile de anne adayları sık bir şekilde ishal sorunu yaşar. Oysa ishal hem anne adayına hem de bebeğe ciddi bir tehdit oluşturur.

Listeria ile birlikte bebekler ortaya çıkan bu enfeksiyondan etkilenir. Bu da bebeklerin gelişimi noktasında oldukça büyük bir engel olur. Ayrıca hamileliğin ilk dönemlerde ortaya çıkan Listeria bakterisi nedeni ile pek çok gebe düşük yapmak zorunda kalmıştır. Düşük tehlikesi ile karşı karşıya kalan kadınlar için ishal durumunda hemen önlem almak gerekir. Özellikle dondurulmuş besinler ve çiğ krema gibi ürünler nedeni ile anne adayları bu bakteriden etkilenir. Zararlı besinlerden ve çiğ ürünlerden uzak durmak, Listeria bakterisi ile karşılaşmama noktasında oldukça önemlidir.

Gebelikte İshal Nasıl Önlenir?

Uzmanlar tarafından anne adaylarına öncelikle sağlıklı beslenme önerilir. Şüphe duyulan hiçbir besinin tüketilmemesi bu dönemde son derece önemlidir. Ancak bu sayede anne adayı besinler yolu ile alınan bakterilerden kurtulur. Bol su içmek de gebelikte ishalin engellenmesi konusunda anne adaylarına kolaylık sağlar. Sebze ve meyveleri bol suda yıkayarak bakterinin sizi etkilemesine izin vermezsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu