Gebelik

Gebelikte karşılaşılabilecek psikolojik sorunlar

Gebelikte karşılaşılabilecek psikolojik sorunlar

Hamilelik döneminde yaşanan bazı psikolojik sorunlar ve bunlarla baş etme yolları hakkında bilmemiz gerekenler;

Anne adayları hamile olduğunu öğrendiklerinde kişisel bir takım değişimler yaşamaktadır.  Bu değişimler olumlu yönde olsa da hamileliğin belirli aylarında birçok psikolojik sorunlar ile de karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu sorunların ortadan kalkması açısından yeterli desteğin verilmesinde fayda vardır.

Gebelik aylarında belirli dönemlerde bir takım fizyolojik ve psikolojik sorunlar yaşanmaktadır. Bu aylar hakkında;

İlk Üç Ay

Hamileliğin ilk aylarıdır. Ve en tatlı yaşanılan aylardır.  Bu aylarda anne adayları çeşitli fizyolojik sorunlar ile karşılaşabilmektedir. Bunlar yavaş yavaş kilo artışının oluşması, uyku düzenindeki değişimler gibi sorunlar oluşabilmektedir.

İkinci Üç Ay

İlk üç aylık dönemi eşlerinden de destek alarak oldukça rahat geçiren anne adayları fiziksel olarak yaşadıkları sıkıntılardan da büyük bir oranda da kurtularak ikinci 3 aylık zaman dilimine girmiştir.  Şiddetli bulantılar artık bu devrede yaşamamaktadır.  Artık bebeğe bağlılığı bu devrede daha da artmaktadır. Ve bebeği kaybetme korkusu yaşamaz anne adayı.

Hormonların Etkisi İle Gebelik Halindeki Psikolojik Sorunlar

Anne adaylarında doğum öncesinde gebelik halinde oluşabilecek bir takım psikolojik sorunlar meydana gelebilmektedir. Bunlarında başlıca belirtileri mevcuttur. Başlıca belirtiler ağır depresif bir psikoloji, değersizlik, suçluluk psikolojisi içerisine girme gibi sorunlar gebelik döneminde meydana gelebilecek psikolojik sorunlardır.  Tabi anne adaylarının hormonlara bağlı olarak bu değişimlerin meydana gelmesi görülse de bu psikolojik sorunların tedavisi her zaman vardır. Aksi halde tedavi edilmemiş bir psikolojik gebe anne adayı ciddi anlamda hem kendine hem de bebeğine zarar verebilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu