Güzellik

Kepekten Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Kepekten Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir? Kepek sorunu birçok insanı etkilemektedir. Kepeği yok etmek için formüle edilen kozmetik ürünler, şampuanlar ve saç maskeleri bulunmaktadır.

Kepekten Kurtulmak İçin Doğal Yöntemler Nelerdir? Bazı doğal maddeler sayesinde de kepek sorununa bir son verebilirsiniz. Peki, kepekten kurtulmak için doğal yöntemler neler? İşte cevabı..

Adaçayı ve Biberiye

Biberiye ve adaçayı genel sağlık için mühim olan bileşenler arasındadır. Bununla beraber bu iki bileşen saç kepeği problemine de yardımcı olmaktadır. Saç derisindeki mantarları etkili bir şekilde yok etmek için bu iki bileşen aynı anda kullanılabilir. İki çay kaşığı adaçayı yaprağı ile bir çay kaşığı biberiye yaprağını kaynatın. Karışım soğuduktan sonra biraz şampuan içeren bir kaba ekleyin. Saçınızı bu karışım ile yıkayın. Bu uygulamayı haftada iki defa ve düzenli olarak tekrarlamanız önerilmektedir.

Kekik Çayı

Kepekten kurtulmak için doğal yöntemler arayanlara bir başka tavsiyemiz ise kekik çayı olmaktadır. Saçlarınızdaki kepeği yok etmek, daha güçlü ve parlak saçlara kavuşmak için kekik muazzam bir seçenek olarak bir adım öne çıkmaktadır. Kekik, esasen mantara yol açan bakteriler ile etkili bir biçimde savaşır. Buna ek olarak kan dolaşımını teşvik eder. Saçlarınızı güçlendirmenize izin veren kekik, saç derisini yatıştırma kabiliyeti ile de bilinir. Dört yemek kaşığı kekiği kaynatın ve ılımasını bekleyin. Kekik çayını ıslak saçınıza uygulayın. Saç derinize masaj yapın ve bir süre bekleyin. Dilerseniz saçlarınızı durulayabilirsiniz fakat durulamasanız da olur.

Mürver Çayı

Son dönemlerde mürver çayı oldukça popüler hale geldi. Sağlığı genel anlamda teşvik eden bu özel bitki ayrıca saç sağlığı için de kullanılmaktadır. Cilde uygulandığında ise iltihabı azalttığı bilinmektedir. Bundan dolayı da kepekten kurtulmak için doğal yöntemler arasında sayılmaktadır. Mürver çayını saç derinize uyguladığınız zaman kaşıntı ve tahriş problemlerinden de kısa zaman içinde kurtulmanız söz konusudur.

Hindistan Cevizi Yağı

Saç sağlığını optimal düzeyde teşvik eden Hindistan cevizi yağı, mantar ve bakteriler ile de etkili bir şekilde savaşır. Ayrıca kepeği önleme etkisine sahiptir. Saç derisine masaj ile uygulanabilir. Düzenli kullanım son derece mühimdir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu