Eğitim & Kurs

Kitap Okumanın Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Kitap Okumanın Önemi ve Faydaları Nelerdir? Kitap okuma eğitim hayatımız boyunca her zaman yararı olduğu söylenmektedir. Peki kitap okumak gerçekten de faydalı mıdır? Bu duruma detaylı bir şekilde yazımızda cevap aradık. İlk önce bilinmesi gereken durum ise kitap okumanın hızlı bir şekilde fayda sağlamayacağıdır. Zamanla oturan bir alışkanlıktır.

Kitap Okumanın Önemi ve Faydaları Nelerdir? Kitap okuma eylemi bir kere yapayım kenara atayım düşüncesi içerisinde olanlara fayda sağlamayacaktır. Kitap okumayı günlük hayatımızda her zaman yaptığımız yemek yeme ya da su içme gibi bir eylem haline getirmemiz gerekiyor. Gün içerisinde 1 kere su içtiğimizde tamamen susuzluğumuz gitmeyecektir. Kitap okuma eylemini de aynı su içme eylemi gibi düşünmelisiniz. Kitap okumak:

 1. Bilgi açlığımızı giderir.
 2. Hayal gücümüzü güçlendirir.
 3. Gün içerisinde kullandığımız kelimelerin telaffuzların eksikliğini giderecektir.
 4. İkna kabiliyetimizi destekleyecektir.
 5. Vurgu ve tonlamalara dikkat edecek şekilde konuşmalar yürütebilirsiniz.
 6. En önemlisi empati kurmanızı sağlayacaktır.

Düzenli bir şekilde kitap okuma alışkanlığını oluşturursanız faydasını her zaman görürsünüz.

Kitapları Sevdirmenin Yolları Nelerdir

 1. Kitap sevdirmenin en önemli yollarından biri kişiyi tanımaktan geçer. Kişinin sevdiği ve ilgi duyduğu alana dair bir kitap hediye ederek bu işleme başlanabilir. Zamanla sevdiği ve ilgi duyduğu alana dair kitapları kendisi alacak, kendisi karar verecek ve kitap okumayı alışkanlık haline getirecektir.
 2. Kitap okumanın belli bir zaman dilimine indirgenmemesi gerekiyor. Bugün 30 dakika kitap okumalısın diye belirtildiğinde bunu bir zorunluluk olarak düşünebilir ve yapmaz.
 3. Kitap okumak zamanla oluşacak bir aktivite olacağı için günlük 3 sayfa ya da 5 sayfa olarak başlanarak devam ettirilmelidir. Sadece burada dikkat edilmesi gereken durum ise sürdürülebilirliktir.
 4. Aile ya da öğretmenin her zaman rol model olması gerekmektedir. Çocuk kitap okurken ebeveynler tablet ya da telefonda oynuyorsa bu durum zamanla değişecektir. Çocuk her zaman telefon ya da tablet ile ilgilenmeye başlayacaktır.
 5. Ev içerisinde etkinlikle düzenlenebilir. Aynı kitap okunarak belli bir zamanda bitecek ancak anlayarak okunması teşvik edilmelidir. Zaman içerisinde de bu tür etkinlikler içerisinde kitap hakkında tartışmalar düzenlenebilir. Aynı durumu okul içerisinde de yapabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu