Teknoloji

Laboratuarlarda İlk Kez İnsan Yumurtası Olgunlaştırıldı

Dünya genelinde bilim ve teknolojinin ortak çalışmaları sonucu daha önceden akıl bile edilemeyen buluşlar ve yenilikler meydana getirilmiştir. Ve bilimin gelişimi bu hızla devam ettiği taktirde çok daha büyük ve sansasyonel buluşların ortaya konacağı bir gerçektir.

İngiliz ve Amerikalı bilim insanlarının ortak çalışması sonucu tarihte bir ilk olarak erken aşamada aldıkları bir insan yumurtasını laboratuar ortamında olgunlaştırmayı başarmışlardır. Kimileri bu haberi oldukça umut verici ve iyi olarak nitelendirmektedirler. Bazı çevreler ise bu durumun insan doğasına aykırı olduğunu ve ileride bu durum daha da geliştirilerek insanlık için oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini vurgulamışlardır.

İnsanlık İçin Dönüm Noktası

ABD’li ve İngiltereli bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, kısırlık tedavisi için yep yeni kapılar açacak bu gelişme ile kısırlık ile ilgili sorunların nedenleri ve tedavileri ile ilgili çok daha fazla yol kat edilmesi amaçlanmaktadır. Daha önce insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda yüksek oranda başarı sağlanmıştır. Bu proje insanlar üzerinde ilk defa denendi ve başarı sağlanması bilim camiasında oldukça yüksek bir heyecan yarattı.

Yapılan bu çalışmaya göre sezaryen ameliyatı geçirirken 10 kadından yumurta dokusu örnekleri ve yumurtayı bırakma yeteneğine sahip olan foliküller alan bilim insanları, bu folikülleri yumurtaların gelişmesine izin veren çok adımlı bir aşamaları planlayarak başarı oranının arttırılmasına yönelik çalışmalar yürütmüşlerdir.

Yapılan bu çalışma sonucunda yüzde 37’lik bir kısım yetişmiş yumurta sonucuna ulaşırken bunlarında sadece yüzde 10’u en son evreye kadar olgunlaşabilmiştir. Elde edilen bu oranlar bile oldukça başarılı sayılmaktadır. Çünkü daha projenin başında yani emekleme aşamasında bulunulmaktadır. Eğer doktorlar yumurtaları vücudun dışında olgunlaştırabilirse hiç bir risk olmadan embriyo oluşumu sağlanabilecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu