Diyet

Paleo (Taş Devri) Diyeti İle Zayıflama

Taş devri diyeti ile zayıflama, günümüzün en popüler zayıflama yöntemleri arasındadır. Taş devri diyeti oldukça yaygındır. Uygulayan kişilerin güzel sonuç alması üzerine dikkat çeken bu diyet, dünyanın hemen her yerinde bilinen ve uygulanan diyetlerden biridir.

Öncelikle Paleo diyetinin temeli, adından da anlaşılacağı üzere, taş devrindeki beslenme alışkanlıklarına dayanmaktadır. Taş devrindeki insanların beslenme düzenleri araştırılmış ve bunun sağlıklı bir beslenme düzeni olduğu fark edilmiştir. Doğal bir beslenme tarzı olan paleolitik beslenme, günümüzde bir diyet programı olarak yerini almıştır.

Taş Devri Diyeti Kuralları

Paleo diyeti kuralları nelerdir? Elbette tüm diyetlerde olduğu gibi, taş devri diyetinde de belirli kurallar bulunmaktadır. Diyetin en önemli kurallarından birisi, yalnızca acıktıkça yemek yemektir. Yani, sık sık yemek yenilmemesi, acıktıkça belirli porsiyonlarda yenilmesi gerekiyor. Diyette, tahıl kaynaklı karbonhidratların tamamının yasak olduğu belirtiliyor. Ancak sebze kaynaklı karbonhidratlar serbest.

Her şeyin az pişirilmesi gerekiyor. Ayrıca, baklagilleri pişirmeden önce 1 gün suda bekletmeniz ve bekletirken suyu 2 defa da değiştirmeniz gerekiyor. Doğal beslenme bu diyetin temeli olduğundan, elbette paketli gıdalara, abur cuburlara asla yer verilmiyor. Doğal beslenmiş ve doğada yetişmiş hayvanların et ve yumurtasını yemeniz söyleniyor.

Günde en az 6-8 saat uyumanız, hareketli bir yaşam tarzına sahip olmanız gerekiyor. Her gün 1 saatinizi spora ayırmanız isteniyor. Soğan ve sarımsağın, tüm en güçlü antioksidanlar arasında yer almaları sebebiyle sıklıkla tüketilmesi gerekiyor. Ayçiçek yağı, mısır yağı ve kanola yağına da izin verilmiyor. Kavrulmamış ve tuzsuz kuru yemişlerden bir avuç tüketmeniz ise serbest. Alkole, meyve suyu ve çeşitli meşrubatlara, gazlı içeceklere, enerji içeceklerine izin verilmiyor.

Taş Devri Diyeti

Taş devri diyeti ile kilo vermek için kendi listenizi kendiniz hazırlayabilirsiniz. Diyetin kurallarına uyacak bir program hazırlayarak bu diyet ile kilo verebilirsiniz. Diyetin altın kuralları olan yalnızca acıktıkça yemek yemeyi, doğal beslenmeyi ve hareketli olmayı hayat tarzı haline getirmelisiniz. Böylelikle, bu diyeti kolayca sürdürebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu