Sağlık

SMA Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

SMA Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Son zamanlarda sıkça gündeme getirilen bir hastalık olan SMA önlem alınmadığı taktirde kişiyi ölüme kadar götürebilen bir rahatsızlık olarak bilinmektedir.

SMA Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? SMA hastalığı belirtileri ilk olarak çocukluk döneminde görülmeye başlar. Önemli sağlık sorunlarına yol açan bu rahatsızlık önlem alınmadığı taktirde kişiyi ölüme kadar bile götürebilmektedir. Belirtilerinin daha çok çocukluk dönemlerinde görüldüğü SMA hastalığı, tıp dilinde daha çok Spinal Müsküler Atrofi olarak bilinmektedir.

Halk tabiriyle ise bu rahatsızlığa daha çok Gevşek Bebek Sendromu adı verilmektedir. Özellikle son yıllarda bu hastalığa yakalanıp ölen bebek sayısında artış olması da sosyal medya mecralarında da çok konuşulmaya başladı. Bu nedenle bu rahatsızlığı merak eden insanlar SMA nedir? Sorusunu sormaya başladılar.

SMA Hastalığı Nedir

Halk arasında daha çok Gevşek Bebek Sendromu olarak da bilinen bu hastalık daha çok omurilik bölgesinde yer alan hareket sinirlerinden kaynaklı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Burada kas hareketlerini doğrudan yönlendiren  sinir sisteminin de tahrip olmasından dolayı kişinin kasları işlevini yerine getirmemeye başlar. SMA hastalığı aşama aşama görülen bir rahatsızlık olup belli evreleri vardır.

SMA hastalığının TİP 1 boyutunda ki belirtiler gözle çok kolay bir şekilde fark edilebilen belirtilerdir. Bu daha çok küçük yaştaki bireylerde ortaya çıkan rahatsızlıklar arasında yer alır.

SMA Hastalığı Belirtileri

Daha çok genetik bir rahatsızlık olarak bilinen ve hiçbir şekilde bulaşıcı olmayan bu hastalığın belirtileri gözle görülebilecek belirtilerdir. SMA belirtileri olan çocuklardan tek tip kan örneği alınarak bu teşhis konur. Burada çocuktan alınan kan incelendiğinde de yapısında herhangi bir bozukluk olmasından kaynaklı olarak çocuktan Gevşek Çocuk Sendromu rahatsızlığının olduğundan söz edilebilir.

Bunun yanı sıra eğer çocuğun ailesinde daha önceden bu hastalığı yaşayan bir birey bulunursa annenin hamilelik döneminde bile bu tanının koyulabilmesi mümkündür.

Bu rahatsızlığın yani SMA hastalığı belirtileri olarak en yaygın görülen belirtiler genellikle kaslarda belirgin güçsüzlük, eklem bölgelerinde gevşeklik büyümeye rağmen kol ve bacaklarda yaşanan gerilikler olarak bilinmektedir. SMA hastalığı için mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu