Gebelik

Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur Uygulaması

Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur Uygulaması hakkında merak edilen her şeyi sizler için ele aldık. Tüp bebek tedavisinde akupunktur araştırmalara göre akupunktur tüp bebek tedavisinde yardımcı bir role sahip olabilir.

Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur Uygulaması! Akupunktur genellikle vücuttaki bazı özel noktaların ince iğnelerle uyarılmasıyla yapılan bir tedavi şeklidir. Bazen uyarmak için lazerler, elektrik akımı (elektroakupunktur) ve moxa kullanılır. Bilimsel ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur Hangi Mekanizmalarla Etkilidir?

Tüp bebek tedavisinin başarısını artırmak için akupunkturun etki mekanizmasını açıklayan üç teori vardır:

-Elektromanyetik sinyallerin iletimi

– Opioid sisteminin aktivasyonu (analjezik moleküllerin salınımı)

-Otonomik sinir sistemindeki değişiklikler

Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur Nasıl Çalışır?

Tüp bebek, aşı ve kısırlık hastaları tedavilerinin başlangıcından itibaren ‘Hamile kalabilir miyim, kaç yumurtam olur, yumurtalıklarım ilaçlara yanıt verirse embriyolar rahmimde kalır mı gibi sorularla ilgilenirler. ?’ Bunların dışında çevresel baskı da anne adayının kaygı ve stres düzeyini artırmaktadır. Anksiyete ve stres kortizon salgısını arttırır ve ‘serotonin’ hormonunun seviyesini düşürür. Anksiyetenin neden olduğu en önemli sorun yumurtalıklar ve ‘endometrium’ (rahim içi zarı) üzerindeki olumsuz ve olumsuz etkilerdir.

Tüp Bebek Tedavisinde Akupunkturun Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları Nelerdir?

  1. Akupunktur, beynin “limbik sistemi” üzerindeki etkisi ile tüp bebek hastalarında yoğun gevşeme, stres azalması, serotonin ve endorfin gibi mutluluk hormonlarının artmasını sağlar.
  2. Depresyonu azaltır.
  3. Akupunktur tedavisi ile östrojenik hormon seviyeleri artar.
  4. Yumurtalıklarda oluşan oositlerin (ovüllerin) sayısını ve kalitesini arttırır.
  5. Rahim iç duvarını kalınlaştırır ve embriyonun rahim duvarına daha kolay yapışmasını sağlar.
  6. Anne adayının endişelerinden uzaklaşmasına yardımcı olur ve tüp bebek tedavi sürecini rahatlatır.

Tüp Bebek Tedavisinde Akupunktur Nasıl Yapılır?

Yapılan çalışmalarda tüp bebek tedavisinden 1 ay önce, yumurtlama indüksiyonu (ilaç yumurta gelişim dönemi) sırasında ve embriyo transferinin yapıldığı gün başlanır. 8-10 seans yeterlidir. Bazı çalışmalarda akupunktur uygulanan hastalarda oosit (yumurta) kalitesinde artış, endometriumda (rahim iç tabakasında) kalınlaşma ve düşük (düşük) oranlarında %6’lık bir azalma saptanmıştır. Dünya çapında birçok tüp bebekte akupunktur başarıyı arttırdığı için rutin tedavilere eklenmektedir. Ayrıca yan etki olmaması ve kullanılan ilaçların etkilerinin artması gibi avantajlar sağlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu