Sağlık

Yararlı Diye Sık Tüketilen 7 Besine Dikkat!

 

Bazı besinler faydalı olmasının yanında bu besinlerin çok sık tüketilmesi insanların sağlığı üzerinde olumsuz etkiler bırakabilmektedir.

Bu yüzden yararlı diye sık tüketilen 7 besine dikkat etmek gerekir.

Sağlıklı görünen fakat zararlı veren yiyecekler içinde diğerleri şöyle sıralanabilir:

  • Kuruyemişler fazla tüketilmemelidir.
  • Peynir çok tüketilmesi durumunda diyet programını sekteye uğratabilir.
  • Balı şeker hastalarının kullanmaması gerekir.
  • Kestane gün içerisinde en çok 4-5 tane tüketilmelidir.

Bakliyatlara Dikkat

Bakliyat tüketimi esnasında bu alanda önemli olan konular arasında ne kadar tükettiğiniz gelmektedir. Bakliyatlar son derece güçlü birer karbonhidrat ve protein kaynağı olarak bilinmektedir. Bu yüzden içerisinde yer alan vitaminlerin tam olarak alınması için aşırıya kaçılmaması gerekir. Pilavla bir araya gelen bakliyat, doyurucu görünse bile zararlı olabilir.

Meyve Tüketimi

Meyveler farklı vitaminler barındırmak ve vücudun vitamin ihtiyacını karşılamaktadır. Bununla beraber antioksidan özellikler de içerisinde yer almaktadır. Bu yiyeceklerin düzenli şekilde alınması gerekmektedir. Fakat yüksek oranlarda meyve ya da meyve suyu tüketimi, beraberinde etkisini düşürmesine neden olabilmektedir. Örnek vermemiz gerekirse fazla alınacak olan C vitamini depolanmamakta ve idrarla atılmaktadır. Yeterli olarak alınması ile tam vitamin faydasını sağlamaktadır. Gün içinde 3 ile 5 taneden çok meyve tüketilmemesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Tereyağı

Tereyağı tüketimi pek çok uzmanın da faydalarından bahsedildiği, sağlıklı bir yağ olarak yer almaktadır. İçeriğinde bulunan besinlerin diğer katı yağ oranlarına göre çok bulunması bu yağın tüketimini tetiklemektedir. Bununla beraber iç organların sağlığını olumlu yönde etkileyecek olan tereyağını çok sınırlı tüketilmesi gerekmektedir. Doymuş yağ içeriği yer alması nedeniyle kalp hastalığı bulunan kişiler, insülin sorunu bulunan almamalı ya da çok az tüketmesi gerekmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu