Ekonomi

Köye Dönüş Hibesi – Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Büyükşehirlerde yaşayanlar ve köye dönüş yapmak isteyenler için devlet tarafında kredi desteği sağlanıyor. Peki köye dönüş hibesi kredisi nedir ve nasıl alınır? Tüm bu soruların yanıtlarını yazımızın devamında…

Köye dönüş hibesi kredi nasıl alınır? Nereden alınır? Devlet tarafından hem tarım hem de hayvancılık yapmak isteyen ve köye kesin dönüş yapmak isteyenler için bir proje gerçekleştirmiştir. Köye dönüş yapmak isteyen vatandaşlarına ev projesi hazırlamaları için köye tarım ve hayvancılık ile uğraşmaları karşılığında kredi desteği sağlamaktadır. Öncelikle 30 bin TL hibe desteği sağlamaktadır. Bu verilen 30 bin TL çiftçiden geri alınmaksızın hibe edilmektedir. Genç çiftçi projelerini desteklemek için 30 bin TL hibe desteği ile kendi evini kendisi yaparak yaşamını devam ettirmektedir. Büyükşehirden taşınan ve nakliyattan ücretsiz yararlanan kişiler büyükşehir belediyelerine başvurarak bu hizmetten de yararlanabilirler.

Devlet tarafından köye dönüş hibe desteği tarım ve hayvancılığı arttırmak için yapılan bu projede;

  • 100 bin TL sıfır faizli kredi
  • 300 koyun
  • 5 adet gebe düve verilmektedir.

Bu projeden yararlanmak için;

  • 18-41 yaş arasında olmalı,
  • Sigortalı çalışmıyor olmalı,
  • Köye dönüş projelerinden tarım ya da hayvancılıktan herhangi birini seçmek,
  • 3 yıl hayvandan veya aldığı ürünleri satmadan faaliyete devam etmek,
  • Proje statülerine uyum sağlayan kişiler başvuruda bulunabilirler.

Köye Dönüş Kredisi Nasıl Alınır?

Ülkemizde tarım ve hayvancılığın devamı için projeler gerçekleştirilir. Köye dönüş projeleri hem yerli üretimin devamını sağlayacak hem de genç çiftçilerin iş ve toprak sahibi olmaları için yapılmaktadır. Bu sayede köye dönmek isteyen vatandaşların hem 30 bin TL hibe desteği sağlanmakta hem nakliyat hizmeti ücretsiz olarak verilmekte hem de arazi ya da hayvan sahibi olmak isteyenler için büyük avantaj sağlamaktadır. Tarım Bakanlığı’na başvuruda bulunarak gerekli formları doldurarak köye dönüş kredisi alabilirsiniz.

Köye dönüş kredisi başvurusu için kişilerin şahsen Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekir. Sistem üzerinden kayıtlar yapılır. Ön başvuru gerçekleştirildikten sonra yerli üretime destek için gerekli teşviklerde verilmektedir. 30 bin hibe desteği, faizsiz kredi desteği, tarım arazileri ve hayvanlar verilerek gençleri köye yönlendirme adına yapılan proje ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu